Już od kilku miesięcy Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny realizuje dofinansowany z funduszy unijnych projekt stworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych. Studenci pielęgniarstwa będą mogli w nim pracować na profesjonalnym sprzęcie, tzw. trenażerach niskiej i wysokiej wierności.
– Trenażer jest to fantom, który przypomina postać osoby dorosłej lub postać dziecka. I przyszłe pielęgniarki czy pielęgniarze po prostu ćwiczą na tych fantomach, kształtując swoje umiejętności. Pracownie, które powstaną w Centrum Symulacji, są to pracownie umiejętności pielęgniarskich, czyli warsztat takiej pracy rzemieślniczej, praktycznej. I na pewno to Centrum umożliwi wykształcenie znacznie wykwalifikowanej kadry, jeżeli chodzi o umiejętności praktyczne przyszłych absolwentów kierunku pielęgniarstwo – wyjaśnia prof. Anna Charuta, pracownik Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w UPH.
Centrum będzie się mieściło w jednej z siedzib uczelni, przy ul. Bema, w której obecnie są już prowadzone prace remontowo-budowlane. Planowo ma zostać uruchomione na przełomie lutego i marca 2021 roku, czyli już od nowego semestru w bieżącym roku akademickim.

i
Tymczasem w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej w Siedlcach studenci pielęgniarstwa już od miesięcy ćwiczą w działającym Centrum Symulacji Medycznych, wykorzystując w procesie nauczania nowoczesne fantomy. Wszystko po to, by móc w przyszłości sprawnie pomagać prawdziwym pacjentom. Uczelnia, chcąc podobne warunki kształcenia zapewnić także położnym, zdobyła unijne środki finansowe na stworzenie Centrum Symulacji Medycznych dla studentów z kierunku położnictwo.
– Takie Centra Symulacji Medycznych to miejsca, gdzie studenci mogą przetrenować na sucho wszystkie procedury medyczne. Używa się do tego specjalistycznych fantomów oraz stosowanej normalnie w szpitalach aparatury medycznej. Wszystko jest starannie monitorowane i nagrywane. Dzięki temu można bezpiecznie przetrenować i doprowadzić do perfekcji niemal wszystkie podstawy opieki pielęgniarskiej i zabiegów ratujących życie – mówi mgr Monika Orzełowska, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego w Collegium Mazovia w Siedlcach.
Obecnie, do powstającego na uczelni Centrum dla położnych jest już zamawiany nowy sprzęt. Więcej o istniejącym oraz powstających Centrach Symulacji Medycznych w obu uczelniach, można usłyszeć w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym.