– W muzeum Regionalnym, które wcześniej nazywało się „Okręgowe”, pracuję od 1 listopada 1984 roku, czyli mogę powiedzieć, że jestem świadkiem przyjęcia do pracy wszystkich osób w 3 naszych placówkach muzealnych, z wyjątkiem kierownika Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, pana Zbyszka Todorskiego (…). Prawie rok jestem p.o. dyrektora, a od 1 maja obejmuję stanowisko dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Jesteśmy placówką muzealną samorządu województwa mazowieckiego i tworzymy obecnie zespół 3 muzeów, czyli oprócz muzeów w Siedlcach i w Kotuniu, jest to także Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. To są 3 jednostki muzealne, każda o innym charakterze działalności – wyjaśnia Sławomir Kordaczuk.
Ponieważ każda z nich kolekcjonuje zbiory o innej tematyce, bycie osobą odpowiedzialną za wszystkie 3 placówki jednocześnie wymaga nie tylko dużej wiedzy i wielu umiejętności, ale także zdolności organizacyjnych. Nowy dyrektor na pewno nie będzie miał łatwego zadania, zwłaszcza w dobie zagrożenia koronawirusem, które, niestety, na kilka tygodni uniemożliwiło już muzeum normalne funkcjonowanie. Nie wiadomo też, jak wpłynie na jego działalność i rozwój w przyszłości.
– Miałem dużo różnych planów na ten czas, kiedy obejmę funkcję dyrektora, ale teraz sami Państwo widzicie, że codziennie sytuacja u nas się zmienia z powodu epidemii, która panuje. Część planów będę musiał zweryfikować, ale mam dużo pomysłów. Chciałbym też pracowników merytorycznych nauczyć pracy i stworzyć im takie warunki, by np. nad jakimiś projektami pracować kilka lat, żeby później ubiegać się o jakieś nagrody. Żeby nasze muzeum zyskało też na promocji dzięki nagrodom, które będziemy, mam nadzieję, zdobywać. Mam już opracowany scenariusz np. wystawy o urbanistyce Siedlec, jak nasze miasto zmieniało się od czasów przedwojennych, jakim zniszczeniom uległo w czasie wojny, i jak się rozwijało po wojnie, do czasów współczesnych. Planuję też przygotować, ze wszystkimi działami merytorycznymi, wystawę o dolinie rzeki Liwiec, która to pełniła bardzo ważną rolę nie tylko historyczną, ale i kulturową w naszym regionie (…) Poza tym, o geologii regionu jest mało materiałów. Już rozmawiałem z wieloma osobami, które zajmują się geologią i paleontologią, więc taką wystawę też chciałbym przygotować. Ale to są takie projekty, które będą trwały kilka lat – opowiada nowy dyrektor muzeum.
Planuje on także utrzymać dotychczasową współpracę międzynarodową z muzeum w Niemczech, a także rozpoczął już rozmowy w sprawie nawiązania współpracy z placówkami zza wschodniej granicy, w Brześciu, Grodnie i Dubnie.
Jeśli chodzi o codzienną pracę Muzeum Regionalnego w Siedlcach, to najprawdopodobniej zostanie ono ponownie otwarte dla turystów dopiero od 18 maja.
– Premier Mateusz Morawiecki ogłosił możliwość otwarcia placówek muzealnych od poniedziałku, 4 maja, ale wtedy nie będziemy jeszcze muzeum udostępniali zwiedzającym. Musimy przygotować wszystkich pracowników do innego rodzaju pracy, ale po kilku dniach będziemy przyjmować zwiedzających we wszystkich naszych placówkach. Oczywiście, najłatwiej będzie, zachowując wszystkie środki ostrożności, zaprosić Państwa np. do zwiedzania parku w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie (…). Jeśli chodzi o zwiedzanie naszych ekspozycji muzealnych, to ustalimy maksymalną liczbę osób jednego zwiedzania z przewodnikiem. I środków ostrożności, dotyczących odległości między zwiedzającymi osobami i pracownikami muzeum, oczywiście w maseczkach (…). Myślę, że od poniedziałku 18 maja już będziemy przygotowani na zwiedzanie wszystkich naszych wystaw – dodaje Sławomir Kordaczuk.
Na razie czynne i dostępne dla zwiedzających będą również wystawy czasowe, które zostały otwarte przed wprowadzeniem kwarantanny narodowej i zamknięciem obiektów kulturalnych w kraju. Z powodu wciąż trwającego zagrożenia epidemicznego i problemów z transportem, niektóre z nowych wystaw, których otwarcie było zaplanowane na najbliższe tygodnie, zostaną zorganizowane nieco później. Trwające wystawy czasowe będą zatem dostępne dla turystów dłużej. Informacje o wszystkich ekspozycjach można znaleźć na stronie internetowej placówki: http://www.muzeumsiedlce.art.pl/.