– Zachęcam mieszkańców Siedlec i całego regionu do jak najszybszego spisania się. Najłatwiej jest to zrobić poprzez aplikację internetową, dostępną na stronie https://spis.gov.pl/. Jeżeli ktoś nie ma komputera lub Internetu, to powinien szukać pomocy w Urzędzie Miasta Siedlce, w przypadku mieszkańców tego miasta, lub też w Urzędzie Gminy czy innego miasta, w którym mieszka dana osoba. W każdym magistracie jest też dostępne pomieszczenie lub stanowisko komputerowe, przy którym można się spisać. Rachmistrzowie spisowi będą pracować, ale będą działać jako metoda pomocnicza, uzupełniająca, i zaczną pracę w późniejszym terminie – informuje Marcin Kałuski, pracownik Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Najważniejszym celem spisu jest dokładne poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej w całym kraju. Dane te umożliwią kierowanie różnych działań do konkretnych grup społecznych, mniejszości i osób o szczególnych potrzebach, w obszarach, takich jak: rynek pracy, mieszkania, rodzina, szkolnictwo, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości zebranych danych, będą zatem w dużym stopniu zależeć losy naszego kraju, województwa, a także powiatu i gminy, aż do czasu następnego spisu powszechnego.
Warto dodać, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań dokonywany jest raz na 10 lat. Dokładnie sto lat temu, w 1921 roku odbył się pierwszy taki spis w odrodzonej Polsce. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował podsumowanie, pokazujące, jak zmieniły się Siedlce w ciągu ostatniego stulecia. Jak można się domyślać, miasto było wtedy znacznie mniejsze. Liczyło 30 tys. 700 mieszkańców. Przypomnę, że obecnie jest ich ok. 78 tysięcy.
– Co ciekawe, patrząc z perspektywy stu lat, Siedlce pozostają miastem kobiet, a ten udział pań w populacji miasta pozostaje identyczny. W 1921 roku kobiety stanowiły 53 procent ludności miasta, a w roku 2020 ten odsetek był taki sam. W ciągu tych dekad zmieniła się natomiast struktura wiekowa mieszkańców. Jeżeli chodzi o dzieci w wieku do 14 lat, to w 1921 roku stanowiły one 35 procent ludności Siedlec. W roku 2020 – już dwukrotnie mniej – 17,6 procent – dodaje Marcin Kałuski.
Pokazuje to wyraźnie, że lokalna społeczność się starzeje. Przed wiekiem seniorzy stanowili tylko sześć procent mieszkańców Siedlec. Obecnie (według danych z 2020 roku), co czwarta osoba w mieście ma ponad 60 lat. O innych danych, dotyczących społeczności Siedlec sprzed wieku, można posłuchać w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.