To m.in. szansa dla ofiar przemocy domowej, które w czasie pandemii są bardziej narażone na agresję.
Dla nas bardzo ważne jest nie tylko działanie profilaktyczne, jeśli mówimy od działaniach miejskich, ale też to działanie pomocowe. Ten okres pandemiczny pokazuje nam niestety, że problemów w rodzinach narasta, że i problem alkoholowy i problem przemocy jawi się coraz częściej, czego nie widać w statystykach. Odbieramy nierzadko telefony, które nie kończą się dalej podejmowaniem interwencji, bo zawsze ktoś musi tą procedurę wszcząć, czy procedurę przeciwdziałania przemocy w rodzinie, czy procedurę o przymusowe leczenie alkoholowe, ktoś oprócz tego, że zasięgnie informacji, dowie się na czym procedura polega, musi zrobić ten pierwszy kok i zgłosić, żeby dana instytucja – czy to np. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, czy Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czy też policja mogły po prostu zacząć działać - tłumaczy Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw rozwiązywania problemów uzależnień w Siedlcach.
Co ważne, nie zawsze pierwszy krok musi zrobić ofiara przemocy czy osoba uzależniona. – Miejmy otwarte oczy, miejmy otwarte uszy i pamiętajmy, że za ścianą naszego mieszkania jest jakaś inna rodzina i to, że oni sami nie proszą o pomoc, to nie znaczy, że tej pomocy nie potrzebują i tu jest apel gorący nie tylko do osób, które są ofiarami przemocy w rodzinie, ale też do osób, które obserwują takie sytuacje, żebyście się państwo nie bali oddać taką sprawę w ręce instytucji, bo nasze zadanie nie jest takie, żeby być katem, żeby karać, ale nasze zadanie polega na tym, żeby pomóc – dodaje Katarzyna Marciniak-Paprocka.
Impulsem do szukania pomocy dla siebie czy sąsiadów, u których dzieje się coś złego może być rozpoczynający się właśnie Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jednym z punktów, do którego można się zgłosić po wsparcie jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach.
- Będą tam dyżurowali psycholodzy, pracownik socjalny, policja żebyście mieli państwo możliwość zasięgnięcia informacji, wsparcia czy też bycia przekierowanym dalej, po kolejną pomoc. I takie dyżury odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w różnych godzinach.
Z bezpłatnych porad można skorzystać także w siedzibie Urzędu Miasta Siedlce oraz w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, który prowadzi siedlecka Caritas.
Szczegółowy harmonogram wszystkich siedleckich działań w ramach Tygodnia Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdziecie tutaj. (Więcej o akcji także w materialne dźwiękowym, który poniżej)