- Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie „interoperacyjność systemu kolei” będzie kształcić w czterech zawodach: technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik pojazdów kolejowych i mechanik pojazdów kolejowych. W tych zawodach obecnie kształcą się uczniowie technikum nr 6 w branżowej szkole pierwszego stopnia - mówi Monika Kowalczyk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach. - W tej chwili trwa budowa, kończy się budynek kształcenia dydaktycznego. Niebawem powstanie hala do kształcenia praktycznego. Myślę że na początku wiosny będziemy mogli ruszyć z działalnością edukacyjno-szkoleniową - dodaje.
Na tę chwilę Branżowe Centrum Umiejętności powstające przy siedleckiej „Kolejówce” będzie jedyną taką placówką w Polsce. Dzięki temu szkoła wyróżnia się na tle całego kraju. Wpływ na duże zainteresowanie edukacją w tym miejscu ma również współpraca ze spółką PKP Intercity.
- Budowa Centrum Kształcenia Umiejętności w Siedlcach to bardzo duże wydarzenie i wielka nadzieja na przeszkolenia pracowników naszej spółki. Możemy zarówno zmienić stanowiska, jak i przekwalifikować naszych pracowników. Tego nam zawsze było potrzeba – podkreśla Sebastian Królikowski dyrektor zakładu centralnego PKP intercity S. A., która otacza patronatem uczniów kształcących się w zawodach kolejowych. - Ze szkołą w Siedlcach mamy już podpisaną umowę. Wstępnie w przyszłym roku chcemy przeszkolić już 460 osób w tym 320 osób dorosłych - dodaje.
Na budowie nowego BCU skorzystać może również miasto Siedlce. Jak podkreśla prezydent Tomasz Hapunowicz branża kolejowa jest bardzo dochodowa - część gospodarki oparta na kolei realizuje miliardowe kontakty i perspektywy na dalsze lata są naprawdę bardzo dobre, więc tych pracowników będzie trzeba. […] To centrum ma sens i myślę, że będą naprawdę dobre efekty w integrowaniu biznesu i kształceniu naszych szkół.