– PEC ma swoje argumenty. Jest tu linia ciepłownicza, infrastruktura techniczna, która powstała w 1989-1991 roku, by zapewnić dopływ ciepła do różnych osiedli. Od tamtej pory nikt się tym nie interesował. Jeszcze niedawno były tu chaszcze. W ramach swoich działań PEC ten teren uporządkował i je wyciął. Pod piłę poszły też mniejsze drzewa. Niektóre z pozostałych drzew rosną na wale, nad infrastrukturą. I wiadomo, że te drzewa powinny być wycięte. Niektóre rosną dalej. Są jakieś normy, które mówią, że w odległości metra od infrastruktury drzewa nie powinny rosnąć. Ale to PEC powinien był zadbać o to, żeby one nie urosły takich rozmiarów! Co 2-5 lat ktoś powinien zaglądać tutaj i wycinać samosiejki. Teraz te drzewa są cenne. Może mniej przyrodniczo, bo są to klony jesionolistne i orzechy. Ale krajobrazowo wpisane są tutaj w to miejsce, dają cień. Tu jest ścieżka, którą tłumy walą nad zalew w okresie letnim, tworząc taką fajną, ocienioną aleję – mówi Barbara Mileszczyk, prezes Koła „Podlasie” Polskiego Klubu Ekologicznego w Siedlcach.
Drzewa zostały oznaczone do wycięcia w ubiegłym tygodniu. Prezes Koła Podlasie Polskiego Klubu Ekologicznego w Siedlcach zareagowała prawie natychmiast. Zaczęła zbierać podpisy pod petycją przeciwko wycince i stworzyła wydarzenie na Facebooku "Przytul lub przygarnij drzewo do wycinki". Spotkała się w tej sprawie z zarządem i pracownikami Przedsiębiorstwa Energetyczno-Ciepłowniczego oraz z władzami miasta. Wycinkę zaplanowano jednak jeszcze w 2019 roku. Władze spółki wyjaśniają, że musi ona zostać przeprowadzona ze względów bezpieczeństwa.
– To nie jest wycinka profilaktyczna. Tych drzew w ogóle nie powinno tam być! Urosły z racji wieloletnich zaniedbań Przedsiębiorstwa Energetyczno-Ciepłowniczego w Siedlcach. Ktoś po prostu zapomniał, że taka sieć tam biegnie, że jest niekoszona i zaniedbana, więc mogą tam wyrosnąć drzewa. W 2019 roku szczęśliwie ktoś sobie o niej przypomniał i przy wielkim zdziwieniu okazało się, że drzewa obrosły instalacje – przyznaje Marzena Komar, prezes PEC-u.
Uszkodzenie rur przez korzenie drzew pozbawiłoby jednak dostępu do prądu i ciepła wielu mieszkańców miasta. Władze miasta podkreślają, że wycinka ma zapobiec takiemu uszkodzeniu linii ciepłowniczej, bo miałoby to katastrofalne skutki:
– A jeśli raptem 4 tys. mieszkańców zostanie pozbawionych ciepłej wody czy ogrzewania w zimę? Kto weźmie za to odpowiedzialność? A więc tutaj nie ma znaczenia czy chcemy, czy nie chcemy. Jest to kanał technologiczny, więc tak jak pani prezes powiedziała, nigdy nie powinny były tam rosnąć żadne drzewa. Nie chodzi o to, że my chcemy je wyciąć, tylko że chcemy zadbać o to, co powinno być zrobione naście lat temu. Są już zgody wszystkich instytucji odpowiedzialnych za to, jest zgoda marszałka. A jeszcze oprócz tego, tak jak było wskazane do wycinki 131 drzew, tak ponad 260 mamy w zamian nasadzić. I te nasadzenia będą wykonane – mówi prezydent Andrzej Sitnik.
Miłośnicy przyrody przekonują jednak, że trzeba ocalić przynajmniej niektóre z drzew. Wśród nich znajdują się bowiem takie, które doczekały się już nawet swoich nazw i są dość cenne przyrodniczo. Boją się, że mogłyby zniknąć. Podkreślają, że są one ostoją dla ptaków, również dla rzadziej spotykanych gatunków, np. grzywaczy, sójek i sikorek, a także dla małych zwierząt, np. wiewiórek. Apelują o ocalenie przynajmniej tych drzew, które są najstarsze lub nie rosną bezpośrednio nad infrastrukturą.
– Szkoda, żeby tu była pustynia pozbawiona drzew. Jakie jest wyjście? Skoro nie powinny tu drzewa rosnąć, ale urosły, to część z nich, które są w pewnej odległości lub na nasypie tego wału, trzeba zostawić! Dać im porosnąć jeszcze parę lat, 2-3 lata, a wycinkę rozłożyć w czasie, żeby nie była tak drastyczna... – apeluje Barbara Mileszczyk.
Zaniepokojony sprawą prezydent postanowił zająć się nią osobiście. Razem z urzędnikami już po raz drugi będzie dzisiaj sprawdzał na miejscu, które drzewa mogłyby zostać pominięte podczas wycinki i rosnąć dalej. Tym razem w wizji lokalnej będą mu towarzyszyć siedleccy przyrodnicy, w tym pani Barbara Mileszczyk.
Polecany artykuł: