Z regionu

Siedleccy terytorialsi i strażacy ochotnicy z OSP Dąbrówka-Stany szkolili się z ratownictwa powypadkowego

2025-04-09 12:32

Rozcinanie pojazdu biorącego udział w wypadku komunikacyjnym, ewakuacja rannych i natychmiastowa pomoc przedmedyczna – to elementy szkolenia rotacyjnego siedleckich terytorialsów. W kwietniu wzięło w nim udział około 90 żołnierzy 53. batalionu 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także strażacy ochotnicy z OSP Dąbrówka Stany w powiecie siedleckim.

Szkolili się nie tylko żołnierze, ale także strażacy ochotnicy

Żołnierze 53. batalionu lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli kolejne w tym roku, obowiązkowe szkolenie rotacyjne. Wzięło w nim udział blisko 90 żołnierzy pierwszej kompanii lekkiej piechoty oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Dąbrówka-Stany. Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa powypadkowego, a także współpracy z jednostkami straży pożarnej w sytuacjach kryzysowych. Odbyło się w weekend 5-6 kwietnia na terenie powiatu siedleckiego. Podczas niego żołnierze i strażacy współdziałali w trakcie symulacji wypadków komunikacyjnych. W ramach pierwszej części zajęć przeprowadzono dwa scenariusze wypadków drogowych, wykorzystując pojazdy udostępnione przez straż pożarną.

Symulacje wypadków

W pierwszym scenariuszu symulowano wypadek z dachowaniem pojazdu, w którym dwie osoby zostały poszkodowane. Żołnierze i strażacy wspólnie ewakuowali rannych z uszkodzonego pojazdu, udzielili im pierwszej pomocy, a także przeprowadzili ewakuację na noszach. W drugim scenariuszu ćwiczeń, po wypadku drogowym, rozcinano samochód w celu uwolnienia jednej osoby poszkodowanej, a następnie udzielono jej pomocy przedmedycznej – informuje kpr. Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do rozcinania pojazdów uczestniczy szkolenia używali specjalistycznych narzędzi, w tym m.in. mechanicznych nożyc hydraulicznych (zestaw LUCAS), będących na wyposażeniu siedleckiego batalionu. Podczas szkolenia przeprowadzono również zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, prowadzone przez ratowników medycznych OSP. Żołnierze ćwiczyli udzielanie pomocy w przypadku krwotoku, tamowania krwotoków za pomocą stazy, a także resuscytację krążeniowo-oddechową i używanie defibrylatora.

Współpraca żołnierzy ze strażakami

Współpraca wojska z jednostkami straży pożarnej jest niezwykle ważna. W sytuacjach kryzysowych, takich jak wypadki drogowe, obie służby muszą działać w pełnej synchronizacji, by jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanym. Tego typu wspólne szkolenia pozwalają na wymianę doświadczeń i doskonalenie umiejętności.

– Po zakończeniu zajęć z działań kryzysowych, wieczorem, żołnierze przystąpili do tzw. pętli taktycznej, która obejmowała około 10 km marszu. Podczas marszu żołnierze realizowali zadania związane z ładowaniem magazynka, rozkładaniem i składaniem karabinka MSBS GROT, zakładaniem maski przeciwgazowej, a także przeprowadzaniem działań w warunkach skażenia chemicznego – mówi kpr. Elżbieta Obrębska.

Zajęcia miały na celu poprawę sprawności fizycznej żołnierzy oraz doskonalenie technik bojowych.

Źródło: 5MBOT

Zdjęcia: Grupa Dokumentowania Działań 5MBOT

QUIZ. POWIAT SIEDLECKI. W KTÓREJ GMINIE ZNAJDUJE SIĘ TA MIEJSCOWOŚĆ?
Pytanie 1 z 14
W której gminie znajduje się miejscowość Żebrak?