Siedlecki sanepid przypomina zasady bezpiecznego grzybobrania

i

Autor: Monika Półbratek

ZDROWIE

Siedlecki sanepid przypomina zasady bezpiecznego grzybobrania

2024-10-25 12:28

Pogoda wciąż sprzyja grzybobraniu, a mieszkańcy regionu tłumnie odwiedzają lasy. Siedlecki sanepid przypomina, że podczas zbierania grzybów trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zbierajmy tylko grzyby, które znamy. Jeżeli decydujemy się na zebranie podejrzanych okazów, warto upewnić się, że są jadalne. Wystarczy przynieść je do siedziby PSSE w Siedlcach i skorzystać z bezpłatnej porady grzyboznawcy. Spacerując po lesie, pamiętajmy też o zabezpieczaniu się przed kleszczami!

POSŁUCHAJ więcej o bezpiecznym grzybobraniu:

Przede wszystkim zbierajmy tylko te grzyby, które dobrze znamy. Powinny to być dojrzałe i wyrośnięte owocniki, ponieważ małe, bez wykształconych cech danego gatunku, są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek. Początkujący grzybiarze powinni zbierać grzyby rurkowe, czyli takie, które mają na spodniej części kapelusza warstwę ułożonych obok siebie rureczek, przypominających gąbkę. W tej grupie nie spotyka się grzybów śmiertelnie trujących. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany grzyb jest jadalny, lepiej nie ryzykować. W razie wątpliwości zawsze możemy się skontaktować z najbliższą PSSE, w której klasyfikator grzybów lub grzyboznawca bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, czy trujące mówi Luiza Krekora, pracownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach.

Siedlecki sanepid przypomina zasady bezpiecznego grzybobrania

i

Autor: Monika Półbratek

Z takiej porady można skorzystać w godzinach pracy PSSE, czyli w dni robocze, między 8.00 a 15.00. Trzeba też pamiętać o tym, że grzybów leśnych wcale nie powinno się podawać do spożycia dzieciom poniżej dwunastego roku życia.

Przed spacerem po lesie warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczaniu się przed kleszczami. Należy ubrać się w wysokie obuwie, a także obcisłe i najlepiej jasne ubranie (na takim najłatwiej można zauważyć kleszcza), z długimi rękawami i nogawkami. Można też użyć preparatów odstraszających te owady. W razie odkrycia ugryzienia, kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Nie wolno przy tym smarować miejsca wkłucia żadnymi tłuszczami czy płynami, bo duszący się kleszcz wymiotuje, co zwiększa ryzyko zakażenia. Trzeba złapać go np. przy pomocy kleszczołapek i energicznie pociągnąć do góry ruchem lekko obrotowym, uważając przy tym, by żaden fragment kleszcza nie pozostał w ciele. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu najskuteczniej jest ochronić się poprzez wcześniejsze szczepienie. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście.

Kiedy są Andrzejki, Barbórka i Dzień Chłopaka? My podajemy nazwę święta, ty wybierasz datę

Pytanie 1 z 11
Barbórka