brama miasta Siedlce

i

Autor: fot. Natalia Zyśk

Siedleckie Legendy: otwarta brama miasta Siedlce [AUDIO]

2021-10-22 22:08

"Siedlce otwartą bramą w dolinę Bugu" – to hasło znane od wielu lat. Określenie takie jak "siedlecka brama" oznacza jednak także miejsce zupełnie realne, choć dzisiaj już nieistniejące. Dawna brama wjazdowa do miasta znajdowała się na krańcu ul. Piłsudskiego, przy kościele św. Stanisława. Wciąż wspomina się ją w legendach.

Istnienie bramy nie jest jednak tylko zmyśloną opowieścią, jest historycznym faktem. To pierwszy budynek, którego budowę ukończyła w Siedlcach sama księżna Aleksandra Ogińska. Brama ta wyznaczała wtedy wschodnią granicę Siedlec, więc była miejscem dość istotnym. W przeciwieństwie do podobnych obiektów w innych miastach Polski, nie była jednak zamykana ani nie pobierano przy niej żadnych opłat.

To była brama otwarta, którą można było swobodnie przekraczać. Stąd ta legenda o budynku, którego nie ma, to jest tak naprawdę legenda o otwartej bramie – takiej, która nie miała dzielić, tylko miała łączyć. Miała pokazywać, gdzie pewne granice przebiegają, akcentować w taki wysokomiejski sposób, że tu jest miasto, do którego warto wejść, do którego zapraszamy – opowiada Natalia Zyśk, siedlecka Pani Przewodnik z lokalnego oddziału PTTK.

Warto nawiązać w tym momencie do hasła, które Siedlce mają współcześnie, a które – jak było wspomniane na wstępie – funkcjonuje już od wielu lat: „Siedlce otwartą bramą w dolinę Bugu”.

Istnieje nawet specjalna aplikacja mobilna do ściągnięcia na telefon, opracowana przez Miasto Siedlce w porozumieniu z Centrum Informacji Turystycznej oraz siedleckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Podlasie” w Siedlcach. I ta aplikacja opisuje w bardzo piękny sposób, jak ta część miasta, wyjazdowa w kierunku Mordów i Łosic, pięknie może prowadzić właśnie na tamte tereny nadbużańskie. Może to być zatem brama nadal otwarta, tyle że na inne kierunki turystyczne, związane z rzeką Bug – mówi Pani Przewodnik.

Warto zatem dowiedzieć się więcej zarówno o bramie historycznej, jak i spojrzeć na nią bardziej współcześnie, od tej strony turystycznej. Więcej na temat historii bramy miasta i na temat aplikacji, która – warto to podkreślić – jest bezpłatna i łatwo dostępna, można usłyszeć w zamieszczonym poniżej podcaście.

POSŁUCHAJ cz. 5 cyklu Siedleckie Legendy: co wiadomo o dawnej, otwartej bramie miasta Siedlce?

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?