Gwiazdy sportu o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży
Pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych w Siedlcach od lat organizują imprezy, które mają zintegrować wioskową młodzież z mieszkańcami miasta i regionu. Liczą na wsparcie tych działań. Chcą rozwijać sportowe dokonania dzieciaków, dbać o ich zdrowie fizyczne i psychiczne, a także pogłębiać relacje z lokalną społecznością. W ostatniej ogólnopolskiej kampanii, wspierani przez znanych sportowców, zwracali uwagę na problemy psychiczne młodzieży i dużą rolę aktywności sportowej w życiu młodych ludzi.
– Ostatnio przeprowadziliśmy w social mediach akcję ze znanymi osobami ze świata sportu. Jej celem było zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, ale także rolę sportu w pracy z nastolatkami oraz ich emocjami. Do akcji przyłączyły się nasze wspaniałe olimpijki, m.in. Iga Baumgart-Witan, Agnieszka Kobus-Zawojska, ale także Joanna Jędrzejczyk, Kajetan Kajetanowicz czy Marek Nowak. Ci sportowcy przypominali na swoich profilach w portalach społecznościowych, jak ważna jest pomoc dzieciom, które doświadczają kryzysu psychicznego (...) My jako SOS Wioski Dziecięce pragniemy, aby każde dziecko było widziane, słyszane, a przede wszystkim kochane – mówi Paulina Górska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.
V Niebanalny Triathlon Młodzieżowy w Siedlcach
Społeczność SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach przypomina, że już wkrótce odbędzie się w mieście kolejny, piąty już, Niebanalny Triathlon Młodzieżowy. To impreza organizowana przez Młodzieżową Wspólnotę Mieszkaniową. Mogą brać w niej udział wszyscy chętni mieszkańcy miasta i regionu, co sprzyja integracji. Sportowe wydarzenie jest zaplanowane na sobotę, 13 maja, od godz. 10.00 na Gołoborzy.
– Niebanalny Triathlon Młodzieżowy składa się z biegu, zagadki logicznej i jazdy rowerem. Myślę że jest to dobra okazja do tego, by spotkali się nasi obecni i byli podopieczni, pracownicy naszego stowarzyszenia, a także społeczność lokalna, która będzie mogła zobaczyć co robimy i jak mamy fantastycznie zaangażowanych młodych ludzi. Myślę, że ubiegłoroczny triathlon był szczególny, ze względu na uczestnictwo naszych gości z Ukrainy, którzy choć na chwilę mogli zapomnieć o traumie spowodowanej wojną, która wybuchła w ich kraju. W tym roku odbędzie się piąta edycja naszego triathlonu. Już dzisiaj zapraszam wszystkich chętnych do udziału w imprezie, a także do kibicowania i zobaczenia jak to wygląda – zachęca Tomasz Wrzosek z Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej w Siedlcach, zastępca dyrektora do spraw młodzieży w programie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Co daje sport podopiecznym SOS Wiosek Dziecięcych?
Modelowanie na polu sportowym miało niejednokrotnie wpływ na życiowe decyzje wioskowych podopiecznych. Wielu podniosło swoje kwalifikacje, kończąc kursy nadające im uprawnienia m.in. ratowników WOPR, trenerów personalnych, sędziego piłki nożnej. Część z nich podjęło studia na kierunkach związanych ze sportem. Widać zatem, że rozwijanie sportowych umiejętności u młodych ludzi przynosi bardzo pozytywne efekty.
O tym, co daje im aktywność fizyczna, wioskowe dzieci i młodzież wypowiadają się w sposób następujący:
- „Wewnętrzny spokój, samorealizację, rozładowanie emocji”;
- „Siłę, lepsze samopoczucie, satysfakcję”;
- „Nowe umiejętności, dobrą zabawę, porozumiewanie się z innymi osobami, przystosowanie się do reszty grupy, rywalizację, dążenie do celu”;
- „Wszystko, kondycję, zdrowie, radość”;
- „Dłuższe życie, lepsze poczucie humoru, współpraca z drużyną, wytrzymałość”;
- „Praca nad sobą, poznanie i ulepszenie swoich umiejętności, dyscyplinę i zasady”;
- „Daje siłę emocjonalną i fizyczną”;
- „Mięśnie, wytrzymałość, zwalcza depresję”
Podsumowując, wspólna aktywność fizyczna i korzystanie z jej zasobów w wychowaniu daje nie tylko podopiecznym ale i wychowawcom ogromną energię, ale przede wszystkim pozwala tworzyć relacje i odbudowuje ich zaufanie do dorosłych.
Jak można wspomóc misję organizacji?
Pracownicy stowarzyszenia proszą też mieszkańców Siedlec i regionu, którzy nie rozliczyli się jeszcze od podatku, o wsparcie podopiecznych Wiosek poprzez przekazanie organizacji 1,5 procent podatku. Aby to zrobić, należy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.
– Naszym celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną i terapeutyczną, ale także na opiekę medyczną i wsparcie edukacyjne dla najbardziej potrzebujących dzieci, należących do naszych podopiecznych – wyjaśnia Paulina Górska.
Więcej o działalności stowarzyszenia i o tym, jak można je wspierać, przeczytacie na jego stronie internetowej dziecisos.org.