– Fajna młodzież, dobry przekaz. Opowiadałem o dobrych wartościach. O tym, co buduje nasze życie, a nie tym, co je niszczy; o tym jak chronić się przed różnego rodzaju uzależnieniami i jak szukać dobrych substytutów szczęścia, a nie tych złych, jakimi są różne nałogi – podsumowuje zajęcia z uczniami siedleckich szkół Paweł „Under” Przewoźny. Jak dodaje, współcześnie młodzież musi sobie radzić z różnymi zagrożeniami, ale są sposoby na ich pokonanie: – Myślę że taka najważniejsza rzecz na dzisiaj, to żeby wszyscy starali się być sobą w tym świecie pełnym influencerów i różnych kłamstw, żeby potrafili się uspokoić i zajrzeć w głąb siebie, zobaczyć, co sprawia im przyjemność i co ma dla nich jakąś wartość w życiu, a potem podążać za swoimi celami i starać się je osiągnąć, być pracowitym.
Warsztaty psychoedukacyjne zostały zorganizowane w pięciu siedleckich szkołach średnich jako część projektu profilaktycznego pt. „My, Wy, Oni”, który realizuje w 2023 roku Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” w Siedlcach. Odbywały się w „Elektryku”, „Budowlance”, „Królówce”, „Kolejówce” i „Ekonomiku” w dniach od 17 do 21 kwietnia. Młodzież z siedleckiego „Elektryka”, która wzięła udział w zajęciach, przyznaje, że nie były one nudne:
– Myślę że takie akcje są bardzo ważne w szkołach i ten program da ludziom do myślenia. Mogliśmy dowiedzieć się więcej także o życiorysie rapera Undera, więc było to naprawdę fajne spotkanie – mówi Dominika Piekarska, uczennica klasy III BL.
– Występ bardzo mi się podobał, był to bardzo dobry przekaz dla młodzieży. Myślę że dużo mi to dało do myślenia i na pewno będę podążał za swoimi pasjami – dodaje Kacper Gałązka, uczeń klasy I BT. Jak dodaje, rozwijanie zainteresowań rzeczywiście może pomóc w unikaniu uzależnień: – Pasja to takie odcięcie się od swoich problemów, bo jak ktoś robi to, co kocha, to może się odstresować i odciągnie go to od nałogów.
Projekt „My, Wy, Oni”, współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Siedlce, będzie realizowany przez stowarzyszenie Szansa do 31 grudnia 2023 roku. Inne działania podejmowane w ramach projektu to:
- Porady psychologiczne dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów osób współuzależnionych,
- Konsultacje dla osób współuzależnionych,
- Warsztaty terapeutyczne z elementami psychodramy dla rodziców, opiekunów,
- Psychoterapia – konsultacje indywidualne dla rodziców, opiekunów,
- Psychoterapia – konsultacje indywidualne dla dzieci i młodzieży.
Więcej informacji na temat możliwych form wsparcia w ramach tego i innych projektów można uzyskać osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Szansa w dni robocze, w godz. 11.00-18.00, przy ul. Dylewicza 23 lub telefonicznie, pod nr tel.: 513 09 22 22.