Dorota Pikula - kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Dorota Pikula - kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

„Splendor Podlasia” – nowa wystawa wirtualna Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach [AUDIO]

2020-11-03 17:20

Złote nici, drogie jedwabie i karmazynowe atłasy – nie świadczyły o przepychu, ale o znaczącej roli kapłanów dla mieszkańców regionu. „Splendor Podlasia” – to pierwsza wystawa Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, którą można oglądać tylko online. Umożliwia ona zobaczenie eksponatów, które w większości były do tej pory ukryte przed wzrokiem turystów i przechowywane w magazynie.

– Wystawa obejmuje prezentację rzemiosła artystycznego i przedmiotów oraz szat liturgicznych. Część na pewno będzie można przypomnieć sobie z muzealnej ekspozycji, która jest widoczna dla zwiedzających, ale w dużej mierze są to obiekty niepokazywane. Daje to możliwość zaprezentowania eksponatów w inny sposób niż ma to miejsce na co dzień. Bo nie chodzi tu tylko o pokazanie owych obiektów, ale o to, by ta prezentacja była w sposób niezwykle interesujący podana – powiedziała radiu Eska Siedlce tuż przed otwarciem wystawy Dorota Pikula, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

W tym celu przez kilka miesięcy nad odpowiednią prezentacją eksponatów pracował sztab ludzi. Zespół naukowców zadbał m. in. o szczegółowe fotografie i dokładne, profesjonalne opisy naukowe muzealnych przedmiotów. Pozwala to osobom odwiedzającym ekspozycję na poznanie bardzo wielu szczegółów, dotyczących pochodzenia obiektów, na przykład kilkusetletnich, cennych strojów liturgicznych.

– To były szaty szyte 200-300 lat temu, z tkanin niezwykle kosztownych. To były tkaniny sprowadzone najczęściej z Francji, ale też z Wielkiej Brytanii, z Włoch. Oczywiście jest interesujące, czy sprowadzono je bezpośrednio do danej parafii, żeby uszyć z tego ornat dla księdza proboszcza, czy też były to – a często takie sytuacje miały miejsce – przeszywane stroje magnackie, które już nieużywane albo może niemodne, były przekazywane na stroje liturgiczne – opowiada kustosz muzeum.

Większość obiektów pochodzi z terenu diecezji siedleckiej, czyli zarówno Podlasia, jak i wschodniego Mazowsza. Wystawa umożliwia zatem bliższe poznanie kultury i historii tego regionu Polski. Tym bardziej, że nie wszystkie placówki muzealne i kulturalne działają obecnie w normalny sposób. Z powodu obowiązującej w kraju czerwonej strefy obostrzeń sanitarnych, także Muzeum Diecezjalne w Siedlcach jest obecnie zamknięte dla turystów. Tym bardziej warto zwiedzić wirtualnie jego najnowszą ekspozycję.

– Myślę, że to odpowie na potrzeby czynnego uczestnictwa w kulturze, odkrywanie wartości dziedzictwa narodowego. Teraz, kiedy jest to tak ograniczone (...) dostęp w ten sposób do zbiorów, myślę że poszerzy wszystkim wiedzę – zachęca do zwiedzania Dorota Pikula.

Powstanie wystawy zostało sfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Od dzisiaj, 3 listopada, można ją oglądać na stronie: www.splendorpodlasia.pl. Więcej na jej temat usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj o wystawie Splendor Podlasia. Przed jej otwarciem z Dorotą Pikulą, kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, rozmawiała Monika Półbratek:

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...
Poszukiwacze skarbów znaleźli zaginioną obrączkę