Noc Muzeów i konkurs na mody z czasów PRL-u w Muzeum Regionalnym w Siedlcach
– Wyjątkowym punktem tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Siedlcach będzie konkurs mody na stylizację z tego okresu. Chętnych zapraszamy do zabawy! Będzie to również okazja do przewietrzenia swoich pawlaczy i strychów. Przy ocenie liczy się kreatywność i wierność stylistyce epoki. Dla Laureatów przewidziano nagrody pieniężne. Warunkiem udziału jest wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne lub osobiste w dniu imprezy. Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy do 17 maja 2024 r. w godz. 9.00-15.30 pod numerem (25) 632 74 70 (79) – informuje Agnieszka Hyckowska z Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
Warto dodać, że liczba miejsc ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegóły konkursu w regulaminie dostępnym pod linkiem: »TUTAJ«.
Szczegółowy program Nocy Muzeów 2024 w Siedlcach:
18 maja w godz. 18.00-23.30 - UDOSTĘPNIENIE WYSTAW
18.30-19.30 - STOISKO Z ORANŻADĄ I WODĄ MINERALNĄ
Popularnym elementem czasów PRL-u, spotykanym na każdej imprezie i do kupienia w każdym GS-ie, była oranżada. Chcesz poczuć klimat minionej epoki ? Stoisko z napojami znajdziesz w muzeum (parter – przy wejściu głównym).
20.45-21.30 - KONKURS NA PRZEBRANIE: NIE TYLKO „BANANÓWKA” I „DZWONY”… MODA W PRL-U
Jesteś kreatywny i lubisz dobrą zabawę? Wszystkich (osoby niepełnoletnie z dorosłym opiekunem) zapraszamy do udziału w konkursie na strój z minionej epoki. Ocenie podlega przebranie, oryginalność, wierność stylistyce epoki, a także dodatki i ogólne wrażenie. Warunkiem udziału jest wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne lub osobiste w dniu imprezy. Oceny dokona profesjonalne jury, werdykt jest ostateczny. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne.
HARMONOGRAM KONKURSU:
18.30-20.00 ZGŁOSZENIA UCZESTNIKÓW (parter - przy szatni).
20.45-21.30 POKAZ KONKURSOWY (I piętro - sala audiowizualna).
22.30 OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD (I piętro - sala rotundowa).
19.00-20.30, 21.45-23.00 - „POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI”. GRY KOMPUTEROWE I TELEWIZYJNE PÓŹNEGO PRL-U
W czasach PRL-u nie było smartfonów i komputerów takich, jakie dzisiaj znamy, ale dobrej zabawy nie brakowało. Przed trzepakiem odbywały się turnieje „w tysiąca”, w domu całe rodziny grały w „fortunę”, a szczęśliwcy którym dane było posiadać komputery ZX Spectrum, Commodore czy Atari, bili kolejne rekordy w ponga lub łowcę diamentów. Jeśli lubisz komputery i chcesz się sprawdzić w kultowych grach lat 80., to będziesz mieć okazję do korzystania z oryginalnych zestawów komputerowych z minionej epoki (I piętro - sala audiowizualna).
20.00-23.15 - KONKURS WIEDZY O MUZEUM I PREZENTOWANYCH WYSTAWACH
Konkurs adresowany do osób lubiących wyzwania i zagadki. Losujesz pytanie i szukasz odpowiedzi na muzealnych wystawach. Im więcej udzielisz prawidłowych odpowiedzi, tym więcej zdobędziesz atrakcyjnych nagród (parter - hol z kredensem).Wstęp na Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Siedlcach kosztuje 2 zł!
Noc Muzeów w galeriach Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach
W tym roku pracownicy MOK-u zachęcają do bezpłatnego zwiedzania trzech wystaw: „Uliczne opowieści” Justyny Jezierskiej w Galerii Fotografii Fokus, „Ostrość” Grzegorza Grabarskiego w Galerii „w Bramie” i „Miraże rzeczywistości” Włodzimierza Dąbkowskiego w Małej Galerii Sztuki. Wystawy będą czynne w godzinach 19:00-23:00.
Justyna Jezierska jest aktywną biegaczką i pasjonatką podróży, co inspiruje ją do odkrywania nowych miejsc i uchwycenia różnorodności życia ulicznego. Lubi portretować ludzi i uwieczniać ich naturalne emocje, jednak to fotografia uliczna stanowi jej największe wyzwanie i źródło pasji. Uważa, że ulica jest najlepszą sceną, pełną nieprzewidywalnych sytuacji i fascynujących detali, które warto uchwycić. Zawsze ma przy sobie aparat, gotowa uwiecznić magiczne momenty ulicznego życia, które mogą uchodzić niezauważone dla przeciętnego obserwatora. Wystawa Justyny Jezierskiej prezentowana w Galerii Fotografii Fokus to doskonała okazja do zapoznania się z jej wyjątkowym spojrzeniem na świat, zanurzając się w fascynującym światku ulicznej fotografii, pełnej życia i emocji.
Grzegorz Grabarski łączy pasję projektowania noży składanych z ich fotografowaniem, tworząc klimatyczne prace, wielowymiarowe obrazy, w których umiejętnie przekazuje natchnione wizje. Jest uznanym na całym świecie „knife designerem". Ma na koncie kilkadziesiąt projektów noży wykonanych w jednej z najlepszych branżowych fabryk. Jego projekty są w posiadaniu dziesiątek tysięcy użytkowników i kolekcjonerów, którzy jednocześnie są fanami stylu K0MB0U.
Wystawa Włodzimierza Dąbkowskiego prezentuje malarstwo artysty, które jest opowieścią o świecie i ludziach zagubionych w szaleńczym pędzie ku autodestrukcji. Wyrazem tej osobistej sztuki są smutne, odrealnione i czasem przerażające obrazy, które jednak często dają nadzieję, że nie wszystko jeszcze stracone.