– Trzeba było wyjść naprzeciw pacjentkom i stworzyć zamiast darmowej stacjonarnej, bezpłatną internetową szkołę rodzenia. Tak, aby pacjentki, które w tym trudnym okresie przygotowują się do tego pięknego momentu, jakim są narodziny dziecka, nie czuły, że zostały pozostawione same sobie, tylko żeby wiedziały, jak wygląda w obecnym czasie droga do szpitala, w co się zaopatrzyć. Bo teraz one praktycznie zostają same za drzwiami szpitala, nie mają kontaktu z osobami towarzyszącymi, z rodzinami, z mężami. A takie były ich oczekiwania, by być tam z rodziną – wyjaśnia Dorota Kaczorowska, położna, która prowadzi Szkołę Rodzenia w szpitalu i jest pomysłodawczynią jej internetowej wersji.
Mimo że ze względu na bezpieczeństwo kobiet w ciąży zajęcia na pewien czas zostały zawieszone, i nawet teraz nie mogą być prowadzone w normalny sposób, to dzięki systemowi online możliwa jest teraz ich kontynuacja (dla tych pań, które rozpoczęły je przed okresem narodowej kwarantanny i musiały je przerwać lub były zapisane na zajęcia w kwietniu) albo też rozpoczęcie nowego cyklu (w kolejnych miesiącach, dla osób, które dopiero chciałby się zapisać). Nie będą się one mocno różniły tematycznie od tych warsztatów dla ciężarnych, które wcześniej były organizowane w szpitalu.
– Tematyka zajęć w internetowej Szkole Rodzenia będzie praktycznie taka sama, jaka była w stacjonarnej. Tylko że będą się one odbywały nie na zasadzie wykładów na sali, tylko będą to różnego rodzaju prezentacje, transmisje na żywo z osobami, które prowadzą Szkołę Rodzenia, jak np. z położną czy z osobą, która zajmuje się chustonoszeniem. Będą puszczane filmy, które zostały nagrane specjalnie na tę potrzebę, z ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń usprawniających. Będą też spotkania i konwersacje na zasadzie spotkań „face to face”, żeby uczestniczki mogły zadać pytania, które je nurtują, a osoba prowadząca mogła na te pytania odpowiedzieć – dodaje Dorota Kaczorowska.
Zajęcia będą też dość kameralne, jednocześnie dla maksymalnie 30 kobiet. Nie mogą w nich uczestniczyć przypadkowe osoby, ale te ciężarne, które zapisywały się na nie w poprzednich miesiącach lub te, które zapiszą się na nie teraz. Warsztaty online, podobnie jak wcześniej stacjonarne, są organizowane dla pacjentek szpitala, które są w trzecim trymestrze ciąży.
Zasady zapisu do bezpłatnej internetowej Szkoły Rodzenia pozostają na takich samych warunkach, w jakich odbywały się wcześniej do szkoły stacjonarnej w szpitalu. Trzeba po prostu zadzwonić do sekretariatu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00, tel.: 25 64 03 531) i wpisać się na listę osób oczekujących. Gdy na dwa miesiące przed wyliczonym terminem porodu wypadnie czas spotkań w Szkole Rodzenia, dana pacjentka otrzyma informację, by zarejestrować się na zamkniętej grupie, w której będą odbywać się zajęcia.