Niektóre elementy tradycyjnych nabożeństw zostały ograniczone. - Chociażby mandatum, czyli obmycie nóg w czasie mszy świętej Wieczerzy Pańskiej, nie będzie również tradycyjnej adoracji krzyża przez ucałowanie ze względów na zachowanie kwestii obostrzeń i niedopuszczanie do rozprzestrzeniania się wirusa, podobnie także w czasie Wigilii Paschalnej obrzęd poświęcenia ognia będzie poza kościołem i będzie uczestniczyć w nim tylko kapłan i asysta, natomiast wierni pozostaną na miejscu - tłumaczy ks. Jacek Świątek, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Siedlcach.
W kościołach mają być przestrzegane limity wiernych, dlatego dla tych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w uroczystościach mają być dostępne transmisje online.
- Ksiądz biskup zwrócił się z prośbą do wszystkich księży o możliwość transmitowania tych nabożeństw tak, aby wierni mieli kontakt ze swoją własną parafią jeżeli jest to możliwe - mówi ks. Świątek.
W tym roku odbędzie się także tradycyjne świecenie pokarmów. Biskup siedlecki zwrócił się do proboszczów, by jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, zorganizowali święconkę na dworze, a nie w świątyni. - Oczywiście, jeżeli ktoś boi się wejścia między ludzi ze względów zdrowotnych, jest też możliwość żeby ojciec rodziny przed śniadaniem wielkanocnym poświęcił pokarmy w domu, w większości parafii na stronach internetowych można znaleźć modlitwę do tego przeznaczoną – dodaje.
W internecie transmitowano będą m.in. nabożeństwa i msze święte Triduum Paschalnego a także Świąt Wielkanocnych z siedleckiej katedry. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie: katedra.siedlce.pl
Polecany artykuł: