Ukraińscy pracownicy wracają, by walczyć. Siedleckie firmy tracą pracowników. ZUS oferuje wsparcie

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Ukraińscy pracownicy wracają, by walczyć. Siedleckie firmy tracą pracowników

2022-03-07 18:14

Pochodzący z Ukrainy pracownicy lokalnych firm coraz częściej decydują się na powrót do kraju i walkę w obronie ojczyzny. Ich pracodawcy muszą sobie radzić z mniejszą liczbą podwładnych. Z największego siedleckiego zakładu produkcyjnego, czyli Mostostalu Siedlce, odeszło ostatnio ponad 20 obywateli Ukrainy. Duża firma powinna poradzić sobie z taką stratą, ale co z mniejszymi? Urzędnicy ZUS-u przypominają o oferowanej dla przedsiębiorców pomocy.

– W Mostostalu Siedlce na różnych wydziałach pracuje średnio ok. 100-110 osób z Ukrainy, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W ostatnim czasie, ze względu na konflikt zbrojny na Ukrainie, wyjechało z naszej firmy ponad 20 osób, to jest ogółem ok. 25-30 procent zatrudnionych mężczyzn, pochodzących z Ukrainy. W tej chwili są też pojedyncze deklaracje od innych osób, że w przypadku wezwania, mobilizacji, także i one są skłonne wyjechać i bronić własnej ojczyzny – informuje Tomasz Hapunowicz, prezes Mostostalu. Jak dodaje, zakład jest jednak na tyle duży, że poradzi sobie z utratą tej liczby pracowników: – Przy 2000 pracujących osób, skala ponad 20 nie jest duża. Oczywiście, trzeba indywidualnie rozpatrywać każdy przypadek, bo część tych pracowników to są np. doświadczeni spawacze, których na rynku zbyt wielu nie ma. Niemniej przy tej skali, jesteśmy jeszcze w stanie normalnie kontynuować pracę i realizować nasze zamówienia.

Znacznie gorsza może być obecnie sytuacja mniejszych firm, które zatrudniały sporą liczbę osób z Ukrainy. Niektóre mogą mieć trudności finansowe, jeżeli z pracy odejdzie choćby kilka osób. To, że nasz region jest dosyć blisko działań wojennych, może odbić się na pracodawcach także na innych płaszczyznach. Niektóre firmy mogły mieć silne powiązania gospodarcze z Ukrainą, np. z jej rynkiem zbytu, który obecnie jest niedostępny. Dla wszystkich tych przedsiębiorców dużą pomocą może być wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oferuje on pracodawcom z regionu różnego rodzaju pomoc.

– Możliwości wpływu wojny na sytuację gospodarczą kraju oraz lokalnych przedsiębiorców jest bardzo wiele. ZUS przypomina im, że w razie pogorszenia ich kondycji finansowej, a idąc dalej – trudności z terminowym płaceniem składek na ubezpieczenia, mogą oni skorzystać z pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi tutaj m.in. o odroczenie terminu płatności składek, można też składki rozłożyć na raty, a w wyjątkowych przypadkach, po spełnieniu określonych warunków, składki mogą być nawet umarzane – wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS województwa mazowieckiego.

O wsparcie przedsiębiorcy mogą zwracać się do lokalnego doradcy ds. ulg i umorzeń, który udzieli wszelkich potrzebnych informacji o rodzajach udzielanej pomocy. Pomoże on wypełnić wniosek i skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Można skontaktować się z nim telefonicznie lub umówić się na e-wizytę. Kontakt do doradców w poszczególnych oddziałach zakładu można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u.

Sonda
Jak oceniasz pomoc rządu dla Ukrainy?