Fotorelacja

Uniwersyteckie wagary na I Dzień Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwS

2024-03-22 0:53

Z okazji pierwszego dnia wiosny, w czwartek 21 marca 2024 roku uczniowie z Siedlec i regionu wzięli udział w XIII edycji „Pierwszego dnia wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Siedlcach”. W murach siedleckiej uczelni słuchali wykładów oraz brali udział w quizie, rozmaitych warsztatach i eksperymentach. Zobaczcie zdjęcia!

Ponad 160 uczniów różnych siedleckich szkół średnich i podstawowych: I Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach im. Bolesława Prusa, II Liceum Ogólnokształcącego im Królowej Jadwigi, Szkół Podstawowych nr 4, nr 6, , nr 7 z Siedlec, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Aleksander, Zespołu Szkolnego w Cegłowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niwiskach – uczestniczyło w popularnonaukowych wykładach i warsztatach z zakresu informatyki, matematyki, chemii oraz biologii. Dla młodzieży przygotowano interaktywny quiz „4x5 =21 zagadek … z nagrodami”. I miejsce wywalczyła Zuzanna Krassowska -1F (I LO Siedlce), II miejsce Maria Urban (I LO Siedlce) i III miejsce Amelia Piekart kl. VIII (ZSP w Niwiskach).

W przystępny sposób o naukowych sprawach opowiadali pracownicy Wydziału, prezentując wyniki swoich badań i ofertę dydaktyczną. Wykład o „Pogodzie kosmicznej” przedstawiła dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Matematyki. Dr Andrzej Salamończyk wygłosił prelekcję pt. „Metody i zastosowania widzenia komputerowego”. Młodzież w 11 grupach, ze studentami w roli przewodników, uczestniczyła w przygotowanych warsztatach nt: „Odkryj świat stawonogów”, które poprowadziło Koło Naukowe Biologów, dr hab. Marzena Stańska, prof. UwS, a także dr Aneta Frankowska-Maciejewska.

Inne zajęcia:

  • „Drzewa i krzewy kwitnące wiosną” – mgr Adam Szulc -doktorant Szkoły Doktorskiej UwS;
  • „Chemiczne niespodzianki” – Koło Naukowe Chemików „Spectrum”,
  • „Ciekłe Kryształy” – dr Arkadiusz Rudzki,
  • „Inteligencja Przyszłości: Eksperymentuj z AI na żywo” – mgr Mateusz Przychodzki,
  • „Zastosowanie druku 3D w konstrukcji robotów” – dr Marcin Stępniak,
  • „Wirtualna rzeczywistość" – dr Waldemar Bartyna,
  • „Ile to jest "dużo", czyli świat w liczbach” – dr Małgorzata Jastrzębska,
  • „Geometria na wiosnę” – dr Agnieszka Siłuszyk,
  • „Zbiór drzew to las” – Koło Naukowe Studentów matematyki GRAF,
  • „Liczba PI” – dr Marek Siłuszyk.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego