Urząd Stanu Cywilnego w Siedlcach obejmuje swoim działaniem miasto Siedlce i gminy: Siedlce, Domanice, Paprotnia i Suchożebry. W sumie około 100 tysięcy mieszkańców. Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie minionych 12 miesięcy i garść ciekawych danych.
Mniej urodzeń
W zeszłym roku siedleckim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano w sumie 2179 nowo narodzonych dzieci. To o ponad 300 mniej niż rok wcześniej. W samych Siedlcach zameldowanych zostało 761 noworodków.
W 2020 roku częściej rodzili się chłopcy – 1112. Dziewczynek było – 1067.
Najpopularniejsze imiona w Siedlcach
Zuzanna i Aleksander – to imiona najczęściej wybierane dla maluchów w Siedlcach. Urząd Stanu Cywilnego podał statystyki dotyczące ubiegłorocznych trendów.
Jeśli chodzi dziewczynki, to królują wspomniane wcześniej Zuzie. Inne popularne imiona to Julia, Maria czy Alicja. Wśród chłopców najczęstszym imieniem był Olek, a za nim Antoni, Mikołaj, Szymon.
Liczba zgonów w górę
Z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach wynika, że w ubiegłym roku zmarło 1761 mieszkańców Siedlec i regionu. To o 279 więcej niż rok wcześniej. Winien jest w dużej mierze koronawirus, który atakuje bez względu na wiek. Walkę z nim przegrywali seniorzy, ale nie tylko. – Są starsi, ale jest też dużo osób w wieku 40-50 lat, gdzie jak przyczynę zgonu podano tylko covid, nie było chorób współistniejących – mówi Andrzej Leszkowicz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach.
Najwięcej osób zmarło jesienią ubiegłego roku. Czarnym miesiącem był listopad. – Te zgony nasiliły się w okresie września, października a w listopadzie mieliśmy trzy razy więcej zgonów niż w listopadzie 2019 roku. Przypomnę, że w siedleckich szpitalach są oddziały covidowe i mamy tutaj zgony z całego regionu – dodaje.
Mniej małżeństw
Pandemia wpłynęła też na statystyki dotyczące liczby zawieranych małżeństw. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami, część par odłożyła ceremonię na „lepsze czasy”. W zeszłym roku w siedleckim USC zarejestrowano 424 małżeństwa. To o ponad 190 mniej niż rok wcześniej.
50 osób zdecydowało się na ślub z cudzoziemcem. Było to 26 pań – ich mężami stawali się Białorusini, Austriacy, Brazylijczycy, Francuzi i Szwedzi oraz 24 panów – wśród ich wybranek są obywatelki Ukrainy, Białorusi, Armenii, Niemiec.
Urzędnicy zarejestrowali też 175 wzmianek o rozwodach. Najwięcej par rozwiodło się po 4-5 latach małżeństwa.
Polecany artykuł: