- Długie plażowanie to większe ryzyko pojawienia się raka skóry - przestrzega prof. Lubomir Bodnar, dyrektor siedleckiego Centrum Onkologii. - Chciałbym szczególnie mocno zaapelować do państwa, aby w trakcie pierwszych słonecznych kąpieli minimalizować je, a jeżeli już są to korzystać ze środków ochronnych, aby nie dopuszczać do poparzeń słonecznych, bardzo trzeba na to uważać, bo każde takie oparzenie słoneczne gwałtownie zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości czerniaków - dodaje lekarz.
Czerniaki najczęściej diagnozowane są wśród młodych ludzi. Każde zmiany skórne powinny być konsultowane z specjalistą. - Jeśli ktoś ma niepokojące zmiany skórne, które łatwo się charakteryzuje kryptonimem ABCD, który określa asymetrię tych zmian, nierówny brzeg, zmianę koloru w ostatnim czasie czy też powiększenie się średnicy tej zmiany powyżej 5 mm - wtedy jest to podejrzane i zachęcamy do zgłaszania się do lekarzy - tłumaczy profesor Bodnar.
Szeroką diagnostykę, a w razie potrzeby specjalistyczne leczenie oferuje m.in. siedlecki ośrodek onkologii. Wcześniej jednak lepiej zapobiegać, dlatego bezpieczniej unikać długiego przebywania na słońcu i odpowiednio zadbać o skórę.
Polecany artykuł: