Decyzją Ministra Edukacji i Nauki Uniwersytet w Siedlcach otrzymał uprawnienia do przeprowadzania egzaminów z języka polskiego jako obcego na poziomach B1, B2, C1 i C2 w grupie osób dorosłych. Jednostką realizującą postępowania egzaminacyjne będzie Ośrodek Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu w Siedlcach, który mieści się w Domu Studenta nr 1 przy ul. 3 maja 49 w Siedlcach i jest kierowany przez dr hab. Beatę Walęciuk-Dejnekę, prof. uczelni, która pełni też rolę dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych UwS.
– Warto w tym miejscu podkreślić, iż jest to znaczące udogodnienie dla obcokrajowców z Siedlec i regionu, którzy w naszym mieście będą mogli zdawać egzaminy z języka polskiego, ułatwiające zdobycie karty stałego pobytu i zatrudnienia w Polsce. Nie będą już musieli wyjeżdżać w tym celu do innych, odległych miast – mówi dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka. Jak dodaje, niedługo w murach uczelni po raz pierwszy odbędzie się taki egzamin: – Już się do tego przygotowujemy. Wszystko będzie gotowe na początku 2024 roku, ponieważ pierwszy egzamin, który wyznaczyła Państwowa Komisja ds. Poświadczania Jakości Kształcenia, przypada na 4-5 lutego.
Ośrodek Języka Polskiego i Kultury Polskiej UwS jest jednostką, która ściśle współpracuje z Instytutem Językoznawstwa i Literaturoznawstwa i prowadzi kształcenie obcokrajowców, przebywających w Polsce. Głównym celem Ośrodka jest rozwijanie działalności naukowej, edukacyjnej, kulturotwórczej oraz popularyzatorskiej, adresowanej przede wszystkim do Polonii i cudzoziemców, a szczególnie związanej z promocją języka polskiego i Polski.
W roku akademickim 2023/24 w ramach tej współpracy już realizowane są:
- Roczny kurs przygotowujący do podjęcia studiów w Polsce (dla stypendystów programu gen. Andersa, Polonii, w ramach uzyskanej na lata 2024-2026 akredytacji NAWA);
- Podyplomowe Studia Języka Polskiego jako Obcego i Drugiego (3 semestralne);
- Roczny intensywny kurs języka polskiego.
Więcej o kursach i egzaminach certyfikatowych z języka polskiego dla cudzoziemców można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście. Aktualne informacje na ten temat będą się pojawiały na bieżąco na stronie internetowej Ośrodka Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu w Siedlcach, na facebookowym fanpage’u uczelni, a także na fanpage’u Ośrodka.