– Wniosek do programu Interreg NEXT przygotowaliśmy w zeszłym roku razem z Ukrainą, w ramach rozwoju zielonej infrastruktury, wspólnie z dwiema gminami Horodok i Prawilna. Niedawno pojawiła się informacja, że jako partnerzy pozyskaliśmy to dofinansowanie. Na przełomie sierpnia i września będziemy podpisywać umowę o dotację, a w przyszłym roku realizować inwestycję. Wytypowaliśmy dziewięć lokalizacji w mieście, gdzie te parki mogą powstać. Chodzi o małe przestrzenie zielone, gdzie będzie można usiąść, pospacerować i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody. Chodzi tu głównie o zieleń, ale także o komunikację, ławeczki – informuje Dariusz Godlewski, naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Siedlce.
„Parki kieszonkowe” mają powstać w bardzo różnych punktach Siedlec:
- w pasie drogowym ulicy PTTK (w rejonie ulicy Garwolińskiej),
- przy sali widowiskowej „Podlasie”, gdzie zostanie dzięki temu „odbetonowana” część placu,
- przy ulicach: Żytniej, Prądzyńskiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Młynarskiej, Brzeskiej i Romualda Traugutta.
Kompleksowym uzupełnieniem działań infrastrukturalnych ma być edukacja ekologiczna, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, w zgodzie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”.
– Przy ulicy Romualda Traugutta sytuacja jest o tyle inna, że tam jesteśmy w stanie wykonać także plac zabaw. W pozostałych przypadkach parki kieszonkowe mają zostać stworzone w pasach drogowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, natomiast place zabaw muszą znajdować się w pewnej odległości od ulicy i od okien, więc nie wszędzie uda się je zrealizować – dodaje Naczelnik.
Dofinansowanie z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 wynosi 1 272 370,23 Euro, z czego nieco ponad połowa trafi do Siedlec. Szacowany koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł, z czego większość pokryje dotacja z programu transgranicznego. Miasto będzie musiało sfinansować ze swojego budżetu ok. 10 procent kosztów zadania.