Na ścianie klatki schodowej w Galerii Kultura, gdzie powstaje mural, znajdą się podobizny: Małgorzaty Łady-Maciągowej, Księżnej Aleksandry Ogińskiej, Hanny Klimczyk-Lipińskiej, Jadwigi Barszczewskiej-Michałowskiej, Adolfa Ganiewskiego, Ireny Karpińskiej, Mieczysława Asłanowicza oraz Mariana Gardzińskiego. Malunek powstaje we współpracy z Dariuszem Paczkowskim z Fundacji Klamra. Otwarcie muralu odbędzie się jutro, 20 czerwca, o godz. 16.00.
– W ramach tego wydarzenia będziemy mogli obejrzeć mural, będziemy mogli posłuchać o bohaterach i bohaterkach, którzy na tym muralu będą występować. Chcielibyśmy też, żeby to nie było tylko jako takie wydarzenie związane z prezentacją pracy artystycznej, ale też przybliżające te osoby, które czasami są znane z imienia i nazwiska, ale szczegóły ich osiągnięć, jakieś takie informacje precyzyjne, nie są do końca znane – wyjaśnia Agnieszka Janiszewska ze stowarzyszenia tutajteraz, które organizuje wydarzenie.
Uświetni je wernisaż wystawy malarstwa Joanny Wyrostkiewicz-Wasilki, który odbędzie się w pomieszczeniach Galerii Kultura.
– Jest to wystawa szczególna, bo artystka ta łączy swoją pracę plastyczną, swoją pracę właśnie artystyczną, też z takim działaniem społecznym, bo bohaterką jej obrazów jest jej córka. Córka, która ma zespół Downa, i która jest po prostu przedstawiana jako modelka – dodaje Agnieszka Janiszewska.
Oprócz wystawy, w programie znalazł się także koncert artysty Milito, który zaprezentuje swoje nowe piosenki w rytmach bluesowo-nowofalowych.
Na wydarzenie wstęp wolny, ale ze względu na trudną do przewidzenia liczbę osób, które zechcą wziąć w nim udział, organizatorzy proszą o przybycie w maseczkach ochronnych.
Wykonanie muralu zostało dofinansowane przez dwie krajowe fundacje, a także przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje 2020". Więcej na temat otwarcia muralu i imprez mu towarzyszących usłyszycie w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym.