- Ideą tego projektu jest przeprowadzenie tak czynności pomocniczych dla pacjentów, żeby bardziej skorzystali oni z pomocy dziennej wyrażonej w formie poradni zdrowia psychicznego, oddziału dziennego psychiatrycznego i tzw. pomocy środowiskowej psychologicznej, a dopiero w ostatnim etapie, czy też ewentualnie w sytuacjach wymagających tylko i wyłącznie takiej pomocy - korzystali z oddziału psychiatrycznego całodobowego - wyjaśnia Mirosław Leśkowicz, dyrektor Szpitala Miejskiego w Siedlcach.
Program ma za zadanie odciążyć nierzadko przeładowany oddział zamknięty siedleckiej lecznicy i pomóc pacjentom dochodzić do formy bez wyłączania z życia rodzinnego i zawodowego. - Zakładamy utworzenie tzw. punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, który będzie się znajdował przy ulicy Starowiejskiej 15, pacjenci zgłaszający swoje problemy natury zdrowotnej do tego punktu, będą oceniani w zakresie konieczności szybkości podjęcia decyzji i sposobu zaproponowania pomocy tym pacjentom - tłumaczy dyrektor Leśkowicz.
W dalszej kolejności chorzy będą kierowani do konkretnych specjalistów. Będzie to przede wszystkim terapia w gabinetach dziennego wsparcia. - I tutaj istotną rola jest udział psychiatrów i psychoterapeutów, chcielibyśmy w perspektywie stworzyć tzw. kluby pacjenta, w mniejszych ośrodkach powstawałyby miejsca, gdzie ci pacjenci mogliby się spotkać i usłyszeć jakie formy pomocy są dla nich dostępne, jak z nich korzystać - dodaje dyrektor.
Centrum Zdrowia Psychicznego ma ruszyć w lipcu. Pomoże dorosłym pacjentom z Siedlec i powiatów siedleckiego, łosickiego i sokołowskiego.
Polecany artykuł: