Więcej niż praca w powiecie siedleckim. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne i dlaczego warto?

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: Alicja Zasuwik, Spółdzielnia Socjalna Zioła Siedleckie

Miasto i region

Więcej niż praca w powiecie siedleckim. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne i dlaczego warto?

2024-06-28 17:37

Według krajowych raportów o zatrudnieniu ADP „People at Work” z 2022 i 2023 roku średnio co piąty Polak chce się przebranżowić i tylko co trzeci uważa, że jego aktualny pracodawca zapewnia satysfakcjonujące możliwości rozwoju zawodowego. Założenie przedsiębiorstwa społecznego może być odpowiedzią na potrzebę zmian zarówno w życiu zawodowym, jak i w najbliższej okolicy. Udowadniają to lokalni przedsiębiorcy społeczni, m.in. Alicja Zasuwik, pomysłodawczyni Spółdzielni Socjalnej „Zioła Siedleckie”.

POSŁUCHAJ więcej o tym, czym jest przedsiębiorstwo społeczne i jakie tego rodzaju przedsiębiorstwa działają w subregionie siedleckim:

Przedsiębiorstwo społeczne pomysłem i sposobem na życie

Według danych departamentu Ekonomii Społecznej z 2024 roku, chociaż problemy psychiczne spowodowane nadmiarem obowiązków zawodowych stają się coraz bardziej powszechne, młodzi ludzie częściej poszukują dodatkowego zajęcia, a starsi zupełnie innego rodzaju pracy. Co robić, jeśli dochodzimy w życiu do zawodowej ściany? Gdzie szukać pracy dającej wolność i satysfakcję? Jedną z ciekawszych możliwości jest założenie własnego przedsiębiorstwa społecznego, którego celem jest rozwiązywanie problemów społecznych za pomocą aktywnej działalności na rynku. Eksperci ekonomii społecznej wskazują, że założenie tego rodzaju organizacji może być rozwiązaniem dla pracowników zmęczonych korporacją czy też powracających na rynek pracy. Właśnie ten temat podejmuje kampania „ES jak SukcES”.

Więcej niż biznes

Kariera przedsiębiorcy społecznego polega na prowadzeniu organizacji, w której najważniejsi są ludzie. Z danych departamentu Ekonomii Społecznej z 2024 roku wynika, że na Mazowszu działa obecnie 59 tego rodzaju przedsiębiorstw społecznych, a w całej Polsce 942. Wypracowany w nich zysk nie jest celem samym w sobie, tylko drogą do sfinansowania celu społecznego. Zarobione pieniądze służą osobom, które potrzebują pomocy i tworzą miejsca pracy jak np. pralnia zatrudniająca osoby niepełnosprawne czy piekarnia, w której pracują osoby doświadczające kryzysu. Przedsiębiorstwa społeczne tworzą i utrzymują nowe miejsca pracy, tak aby w jak największym stopniu wspierać społeczność lokalną i rozwiązywać jej problemy.

Dla kogo jest ten rodzaj kariery?

Zdaniem Alicji Zasuwik, pomysłodawczyni Spółdzielni Socjalnej „Zioła Siedleckie”, tego rodzaju praca jest idealna dla osób, które chcą pomagać innym, a jednocześnie nie boją się wyzwań i są gotowe na poszukiwanie rozwiązań, które sprawdzą się w realiach rynkowych. Jej spółdzielnia oferuje susze ziołowe i owocowe, bogato zdobione pierniki oraz rękodzieło. W organizacji zatrudniane są osoby niesłyszące, a cały wypracowany zysk przeznaczany jest przede wszystkim na utrzymanie stanowisk pracy.

W naszym przypadku zaczęło się od tego, że osoby niesłyszące zrzeszone w Polskim Związku Głuchych – podopieczni organizacji w naszym regionie – miały problem ze znalezieniem pracy. Postanowiliśmy, więc założyć spółdzielnię, w której osoby niesłyszące znajdą pracę. Sam pomysł na zioła i pierniki wziął się z moich osobistych zainteresowań zielarskich i cukierniczych – mówi Alicja Zasuwik. – W dawnych czasach moja babcia dostarczała takie zioła do punktu skupu, więc postanowiliśmy wrócić do tych doświadczeń i spróbować swoich sił. Udało się. Zaczęliśmy też wypiekać tradycyjne, korzenne ciasteczka piernikowe, które malowały i ozdabiały osoby głuche, niezwykle sprawne manualnie i z wielkim wyczuciem wizualnym, ponieważ w ten sposób odbierają świat. Podkreślić należy, że nasze przedsiębiorstwo społeczne powstało dzięki wsparciu finansowemu Siedleckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, a wsparcia merytorycznego, biznesowego udzielił nam pan Mirosław Angielczyk, właściciel firmy „Dary Natury” – dodaje Alicja Zasuwik.

Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście.

Czy to się może udać?

– Przedsiębiorstwa społeczne, które chcą zarabiać i rozwijać swoją działalność muszą konkurować z firmami nastawionymi głównie na zysk. W celu wzmocnienia ich pozycji na rynku rząd uruchomił wsparcie dla przedsiębiorców społecznych w postaci szeregu korzyści, ulg i ułatwień. Siedlecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oferuje jednorazowe środki na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy oraz pomoc w rozwoju potencjału organizacji. Urzędy Pracy refundują część wynagrodzenia pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówi Robert Dzięgielewski z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Dodatkowo, przedsiębiorca społeczny może starać się o wsparcie finansowe od PEFRON na sfinansowanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami lub skorzystać z programu „Przedsiębiorstwo społeczne +”. Firmy społeczne mogą również starać się o zlecenia poprzez udział w przetargach dedykowanych podmiotom ekonomii społecznej lub startować w przetargach otwartych także dla firm komercyjnych.

Od czego zacząć?

Osoby zakładające przedsiębiorstwo społeczne mogą liczyć na pomoc ze strony organizacji pozarządowych, zajmujących się tematyką ekonomii społecznej oraz instytucji państwowych. Wsparcie i konsultacje organizacji pozarządowych dla osób zakładających przedsiębiorstwa społeczne są bezpłatne – wystarczy się do nich zgłosić.

Mieszkańcy Mazowsza mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez m.in. Fundację Fundusz Współpracy, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE), Stowarzyszenie BORIS, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO), Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego (CISI) oraz SOKiAL.

O tym, jak założyć podmiot ekonomii społecznej lub wspierać ich funkcjonowanie można dowiedzieć się więcej w ramach kampanii społecznej „ES jak SukcES”. Celem kampanii jest popularyzacja idei ekonomii społecznej na Mazowszu, zachęcenie osób pracujących oraz szukających pracy do tworzenia nowych przedsiębiorstw społecznych oraz pokazanie, że alternatywna ścieżka kariery zawodowej jest możliwa. Kampania skierowana jest do osób zainteresowanych zmianą miejsca pracy, zdobyciem nowej pracy, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, studentów i studentek, młodych rodziców wracających na rynek pracy i osób 50+, często z niego wykluczonych. Więcej informacji i materiałów na stronie www.esjaksukces.pl.

Kampania powstała dzięki wsparciu finansowemu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Organizatorami kampanii są Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Stowarzyszenie BORIS, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Siedlce, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego i Fundacja Fundusz Współpracy.

Źródło: inf. pras. Danuta Pawlak, Propsy PR Non For Profit Sp. z o.o.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego