– Przedsięwzięcie dotyczy ukazania młodzieży skutków zachowań ryzykownych. Zajęcia składają się z obejrzenia filmu pt. „Więzienie – stracony czas”, dotyczącego tego rodzaju zachowań młodzieży, na przykładzie jazdy pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających w postaci narkotyków i doprowadzenie do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Innym przykładem tego rodzaju zachowań jest dokonanie rozboju na innej osobie. Następnie te wątki są poruszane w rozmowie podczas spotkania z młodzieżą. Aktualnie, z uwagi na zagrożenie COVID-19, projekt realizowany jest w formie online (…) Mimo iż pandemia uniemożliwia ten bezpośredni kontakt prowadzącego zajęcia z młodzieżą, to funkcjonariusze Służby Więziennej z powodzeniem wykorzystują współczesne formy komunikacji – wyjaśnia Przemysław Turyk z Zakładu Karnego w Siedlcach.
Młodzi ludzie, przyzwyczajeni do zdalnej edukacji, nowoczesnych rozwiązań i spędzania dużej ilości czasu przed ekranem komputera, dobrze sobie radzą z uczestniczeniem w zajęciach wyłącznie przez Internet. W poprzednich latach, spotkania odbywające się stacjonarnie, na terenie Zakładu Karnego, kończyło zwiedzanie więzienia przez uczniów. To, że nie mogą obecnie wejść na jego teren, nie oznacza jednak, że nie odbywają podobnej „wycieczki”.
– Podczas tego spotkania młodzież ma możliwość zaobserwowania fragmentu więziennej rzeczywistości. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas połączenia online funkcjonariusz wychodzi na teren jednostki penitencjarnej i pokazuje np. fragment pola spacerowego i jak ono wygląda czy też poszczególne obszary terenu jednostki penitencjarnej. W sposób dość dobitny przemawia to do wyobraźni młodzieży – mówi Przemysław Turyk.
Mimo że odbywają się przez Internet, zajęcia wciąż spełniają zatem swoją funkcję profilaktyczną. Ukazują bowiem młodym ludziom, jak wygląda życie w warunkach izolacji więziennej, stanowiąc przestrogę przed ryzykownymi zachowaniami. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.
Polecany artykuł: