– Patron Nagrody był powstańcem styczniowym, który stracił obie ręce podczas walk, a na wystawie o powstaniu styczniowym, która jest teraz dostępna w muzeum, prezentujemy specjalną obręcz, której używał, do tworzenia swoich prac plastycznych. W tym roku mamy już 35. edycję Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Wielu wcześniejszych Laureatów twierdzi, że tworzą elitę Podlasia, bo wyróżnienie to jest przyznawane wybitnym twórcom i autorom opracowań naukowych za taką pracę, którą wykonywali poza obowiązkami służbowymi, a która podnosi walory turystyczne naszego regionu i atrakcyjność tej części wschodniej Polski – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
Do tej pory wyróżnionych Nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza zostało już ponad 100 osób. Jednym z tegorocznych Laureatów jest pisarz i regionalista Witold Okniński. To emerytowany sędzia, który napisał i wydał trzy książki. Jego publikacje poświęcone były działalności Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w którym pracował, a także sylwetkom lokalnych prawników i lekarzy (wydana w 2023 roku została jego publikacja pt. „Leczyli nie tylko siedlczan. Słownik biograficzny siedleckich lekarzy XX wieku”).
– Z zawodu jestem prawnikiem, a z zamiłowania historykiem amatorem, który szuka ciekawych ludzi, a potem ich opisuje. Zacząłem się tym interesować jeszcze przed przejściem w stan spoczynku. W ten sposób, jako emeryt, znalazłem jakby naturalne zatrudnienie dla siebie – poszukiwanie, opisywanie, kontakty z ludźmi, szukanie informacji w archiwach, ale także wśród rodzin. To mi daje satysfakcję – podkreśla. Jak dodaje, zamierza kontynuować tego rodzaju pracę w kolejnych latach.
Wśród tegorocznych laureatów Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza znalazło się również stowarzyszenie – Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. Jego członkowie zajmują się prowadzeniem nietypowego muzeum.
– Nagrodę otrzymaliśmy za naszą dotychczasową działalność, polegającą na opiece nad zabytkową prochownią. W 2010 roku, dzięki panu burmistrzowi Jackowi Danielukowi, który od 2006 roku jest włodarzem naszego miasta, dostaliśmy pod opiekę prochownię z 1913 roku, w której udało nam się zorganizować lokalne muzeum. Obecnie mamy pod opieką siedem sal wystawowych i udostępniamy ich zwiedzanie od poniedziałku do piątku. Można więc przyjechać do Terespola i je odwiedzić, zapraszamy, jesteśmy dostępni przez cały rok! – zachęca Przemysław Wróblewski, jeden z członków stowarzyszenia.
Ostatnim z tegorocznych wyróżnionych jest artysta fotografik Michał Kurc, który dokumentuje na zdjęciach zmieniający się wygląd okolicznych miast, m.in. Węgrowa, Siedlec czy Sokołowa Podlaskiego. Z jego doświadczeń latami korzystała młodzież.
– Mam 74 lata i według mnie nie był to czas stracony, bo przez 40 lat prowadziłem zajęcia fotograficzne z młodzieżą. Było to bardziej wychowywanie młodzieży przez fotografię, a osoby chętne uczyłem fotografowania. Była to taka rodzinna więź, która wytworzyła się między mną jako instruktorem, a grupą, którą uczyłem – powiedział nam Michał Kurc po odebraniu wyróżnienia. Zachęcał też do odwiedzania swojej strony internetowej www.fotografika-kurc.prosta.pl, na której można znaleźć galerie historycznych zdjęć z okolicznych miejscowości i wiele inspiracji.
Wszystkim Laureatom Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza w 2023 roku serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej działalności!
Polecany artykuł: