– Młodzież nie przyjmuje takiej nauki, która ma formę nauczycielską, takiego „mądrowania się” i podchodzenia do trudnych tematów z pozycji autorytetu i „kogoś, kto wie” (…) W każdym z tych trójkątów jest hasło, które zaczyna się od uznania, że coś jest złe, ale od razu jest to skojarzone z czymś, co się dzieje na co dzień, w rzeczywistości. I przez to one są takie bardzo prawdziwe i nawet dla nas, dorosłych, bywają zaskakujące, a skojarzenia są rzeczywiście niesamowite – mówi Krzysztof Tomaszewski – jeden z mentorów młodzieży z Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”, która od ponad 25 lat działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.
Członkowie Witraża stworzyli trójkątne pocztówki profilaktyczne z hasłami podczas warsztatów, które odbyły się w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka”. Przeprowadziła je Dorota Todorska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suchożebrach. Jak wyjaśnia, miały budzić w młodych ludziach asertywność i współodczuwanie, a ich uczestnicy spisali się świetnie. Zdaniem prowadzącej zajęcia, młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń współczesnego świata. Wie, że nie tylko uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, ale także od Internetu oraz obecna w nim (i poza nim) przemoc są coraz bardziej powszechne. Członkowie grupy chcą takim problemom zapobiegać, a także pomagać rówieśnikom, którzy już się z nimi borykają, więc chętnie włączyli się w pracę nad projektem. Stworzyli ponad 20 haseł:
- Alkohol. Gdy raz go spróbujesz, z życia się wylogujesz!
- Przemoc boli i zatraca. Wiedz, że zło do Ciebie wraca!
- Narkotyki. Mówi zawsze NIE, bądź sobą!
- Hejt. Oplecie Ciebie jak pajęczyna i żadnych uczuć już w Tobie nie ma!
- Uwolnij się z sieci... Świat nam zafundował komputer zamiast głowy!
- Agresji mówię nie! Przemoc i koleżeństwo zamiast przemocy i zła!
- Nie wchodź w uzależnienie. Rano, w południe, wieczorem włącz myślenie!
- Przyjaźnij się realnie, nie wirtualnie! Tylu ludzi Cię otacza, otwórz oczy!
- Przemoc. Łokciem, pięścią jak taranem... I tak stajesz się tyranem!
- Alkohol. Kieliszek malutki i fatalne skutki!
- Narkotyki NIE. Moja młodość bez ryzyka!
- Jestem ważniejszy niż... Unikaj toksycznych ludzi, nikt Cię na siłę lubić nie musi!
- Agresja nie jest miarą człowieczeństwa!
- Hejt. Plotka, krzyki, pomówienia. Hejt nasze życie w piekło zamienia!
- Narkotyki NIE. Ja tylko chcę słońcem „zaciągnąć się”!
- Zapalenie papierosa, to w kieszeni nie ma grosza!
- Alkohol. Czy wiesz, co to znaczy? Trochę zapomnienia, a więcej rozpaczy!
- Uwolnij się z sieci! Zobaczysz, że słońce pięknie świeci!
- Narkotyki. Nie dotykaj, bo one Cię zmiotą z planszy życia!
- Przyjaźnię się realnie, nie wirtualnie. Pyk, Internet zgasł, po wirtualnym świecie został tylko ekranu blask!
- Odłącz się, zanim życie odłączy Ciebie!
- Uzależnia mnie... tylko odgłos ptaków w lesie, bo nie ma go w necie!
- Obudź się! Pociąg ostatniej nadziei znowu odjechał bez Ciebie!
- Mam swój cel. Chcę być kimś, kto zmienia świat!
– Wszystkie hasła zostały wymyślone na warsztatach. Na początku młodzież zaczęła pisać wiersze. Powiedzieliśmy im, by z tych wierszy wybrać krótkie hasłowe fragmenty; coś takiego, żeby było mocne i przemawiało do ich rówieśników. Świetnie to zrobili i wydaje mi się, że te hasła są bardzo fajne i że one przemawiają. Szkoda by było, żeby to gdzieś zniknęło. Ale pani Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. uzależnień uznała, że trzeba to puścić w świat, bo to przemawia do młodzieży i można się tymi trójkątami bawić, ucząc – opowiada Barbara Maksymiuk z SGL Witraż.
Warto dodać, że z tyłu każdej z profilaktycznych pocztówek zostały też podane kontakty do instytucji, które mogą udzielić pomocy osobie z danym problemem. Projekt jest finansowany z budżetu miasta Siedlce, a komplety trójkątów ostrzegawczych z wymyślonymi przez młodych poetów hasłami trafią wkrótce do lokalnych szkół. Nauczyciele i pedagodzy przejdą też specjalne szkolenia, dzięki którym nauczą się wykorzystywać te nowe pomoce dydaktyczne do prowadzenia interesujących, niebanalnych lekcji wychowawczych z profilaktyki uzależnień.
– Jestem mamą nastolatka i przeżywam te same problemy, które się dzieją czy które dostrzegamy. Widzę i podchodzę z szacunkiem do nauczycieli, którzy również mają ogromne kłopoty wychowawcze z uczniami i szukają cały czas na nie sposobów. Uważam, że uczestnictwo w tych warsztatach, które zaproponujemy, będzie doskonałym uzupełnieniem tej pracy, którą oni robią na co dzień, ponieważ jest jej coraz więcej – informuje Dorota Todorska, która poprowadzi także zajęcia dla wychowawców.
W mieście można już zobaczyć plakaty z wymyślonymi przez młodzież z Witraża hasłami. Więcej o projekcie „Wyloguj się, życie czeka” i o tym, jak młodzi ludzie wspominają pracę nad tworzeniem profilaktycznych pocztówek, można usłyszeć w załączonym u góry strony materiale dźwiękowym (jeżeli się nie odtwarza, należy odświeżyć stronę lub spróbować włączyć audio na komputerze, a nie na telefonie).