Konie

i

Autor: Olga Skrzek

X Regionalne Święto Hodowców Koni w Górkach

2022-09-26 12:52

W Górkach pod Garwolinem po raz dziesiąty odbyło się Regionalne Święto Hodowców Koni. Przez cały weekend można było spotykać się i porozmawiać z prawdziwymi pasjonatami a także podziwiać przepiękne zwierzęta.

Dwudniowa impreza w Górkach to okazja do zaprezentowania mieszkańcom wielkiej pasji jaką jest hodowla koni. - Konie są bardzo łaskawe, przyjazne, to przyjaciele człowieka. Można z koniem rozmawiać, głaskać, klepać. Czy to dziecko, czy dorosły może zawsze do moich koni podejść - mówi Tadeusz Rozum, hodowca koni z Sułkowic w powiecie grójeckim. - Proszę popatrzeć tylko jak to wszystko wygląda, ile przyciąga ludzi ta dzisiejsza impreza.  Jednego roku nie mogliśmy przez pandemię przyjechać tutaj, to każdy był zawiedziony, bo to jest tradycja. Czyścimy zaprzęgi szykujemy konie, żeby się pokazać - dodaje Ireneusz Królikowski, hodowca z Woli Rębkowskiej w powiecie garwolińskim. Jak się okazuje miłośników tych zwierząt w regionie przybywa. Święto Hodowców Koni jest okazją do ich promocji. - Naprawdę ja jestem pełna podziwu dla rolników, dla hodowców z ziemi garwolińskiej, ale nie tylko, bo mamy też gości, którzy hodują te konie właśnie z miłości do nich. Dzięki temu konie rasy zimnokrwistej nie zginęły z pejzażu polskiej wsi - mówi Maria Koc, senator RP.

konie

i

Autor: Olga Skrzek

Impreza każdego roku przyciąga do Górek tysiące mieszkańców powiatu garwolińskiego. - Ta impreza to przede wszystkim pielęgnowanie tradycji. Dlatego jesteśmy tu co roku - mówi Aneta Błażejczyk, mieszkanka gminy Górzno w powiecie garwolińskim. Hodowcy tradycyjnie rywalizowali też w wyścigach zaprzęgowych. - Wspaniała polska tradycja, wszyscy w czapkach "maciejówkach", które są dla tego terenu elementem rozpoznawczym, we wspaniałych zaprzęgach, tradycyjnych powozach - mówi Krzysztof Szuster, hodowca koni, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Kolejne Regionalne Święto Hodowców Koni odbędzie się za rok. Organizatorzy już teraz zapraszają hodowców nie tylko z Garwolina i okolic do udziału.