FOTORELACJA

Za nami spotkanie z historią miasta podczas I Nocy Muzeów w Pałacu Ogińskich w Siedlcach

2025-05-19 20:50

Było 250 zwiedzających na 250-lecie odziedziczenia Siedlec przez księżną Aleksandrę Ogińską. Po raz pierwszy mieszkańcy miasta i okolic, w wyjątkowej oprawie i w towarzystwie przewodników PTTK, mogli zwiedzić zabytkowy Pałac Ogińskich, w którym obecnie mieści się rektorat Uniwersytetu w Siedlcach. Przewodnicy, pracownicy naukowi uczelni i goście opowiadali zgromadzonym o historii pałacu i uniwersytetu. Można było usłyszeć także lokalne legendy.

Noc Muzeów w siedleckim Pałacu Ogińskich odbyła się po raz pierwszy i chyba przejdzie do historii. Mam też nadzieję, że stanie się imprezą cykliczną. To, co się podczas niej wydarzyło, tak naprawdę zdziwiło nas samych. Mieliśmy przewidzianych 250 miejsc na 250. rocznicę odziedziczenia Siedlec przez księżną Józefę Aleksandrę z Czartoryskich Ogińską, czyli właścicielkę i fundatorkę Pałacu Ogińskich w Siedlcach. I te miejsca tak naprawdę rozeszły się w ciągu trzech dni. Oczywiście, jedni jeszcze się dopisywali, inni rezygnowali, ale finalnie udało się zgromadzić ponad 250 gości. To nas bardzo cieszy, bo taki był główny cel tej imprezy, żeby uczcić tę rocznicę, ponieważ nasza Księżna jest taką prawdziwą siedlecką legendą, o której warto mówić – podkreśla Natalia Zyśk, przewodniczka oddziału PTTK „Podlasie” w Siedlcach znana jako Pani Przewodnik.

Podczas Nocy Muzeów po Pałacu Ogińskich oprowadzało zwiedzających aż siedem osób, wśród których znaleźli się zarówno Przewodnicy Siedleccy, jak też pracownicy naukowi Uniwersytetu w Siedlcach i specjalnie na tę okazję zaproszeni goście. Każdy z nich w innym punkcie pałacu przez ok. 10 min opowiadał swoją część historii związanej z obiektem, uniwersytetem, jak również z księżną Aleksandrą. Wśród gości specjalnych znaleźli się:

  • Historyk dr Rafał Dmowski, który opowiedział o historii pałacu i uczelni w ciągu ostatnich wieków.
  • Piotr Ługowski, autor książki „Siedlce w kręgu sztuki”, który przedstawił osiemnastowiecznych artystów europejskiej i ogólnopolskiej rangi, którzy gościli na siedleckim dworze i tutaj pracowali.
  • Historyk literatury i pisarz Artur Ziontek, który przedstawił drobny szczegół z historii Siedlec, związany z siedleckimi bułeczkami, znanymi niegdyś jako rarytas w całej Polsce. Przepis na nie starała się odtworzyć lokalna Piekarnia Ratuszowa, która podczas wycieczki częstowała zwiedzających swoim wypiekiem.

Cieszymy się, że wspólnie z Przewodnikami Siedleckimi bierzemy udział w tej inicjatywie. Mamy nadzieję na kontynuację tego wydarzenia. Chętni mogli obejrzeć wnętrza pałacu, które na co dzień nie są aż tak dostępne dla mieszkańców. Chcielibyśmy kontynuować tę inicjatywę i zapraszamy już teraz tych, którzy nie zdążyli zarezerwować sobie wejściówki, by spróbowali za rok. Zainteresowanie było duże i to nas bardzo cieszy – mówi Magda Balcerzak z Działu Promocji i Komunikacji Uniwersytetu w Siedlcach.

Wydarzenie zostało zorganizowane także z okazji 20. rocznicy rozpoczęcia prac renowacyjnych w zabytkowym Pałacu Ogińskich. Radio ESKA Siedlce objęło imprezę wsparciem medialnym. Zdjęcia z Nocy Muzeów w uczelnianych murach można zobaczyć w naszej galerii.

Jak dobrze znasz Siedlce? - Test wiedzy o Siedlcach
Pytanie 1 z 11
Kto jest prezydentem Siedlec?
Prezydent