Akademia Przyszłości szuka wolontariuszy i liderów w Siedlcach i regionie!

i

Autor: fot. Akademia Przyszłości

Akademia Przyszłości szuka wolontariuszy i liderów w Siedlcach i regionie! [AUDIO]

2022-09-09 13:48

Bądź wsparciem dla Dzieci z niską samooceną – dołącz do Wolontariatu Akademii Przyszłości! Mieszkańców Siedlec i okolic zachęcają do tego lokalne wolontariuszki programu. Przypomnę, że Akademia Przyszłości to bliźniaczy projekt Szlachetnej Paczki, realizowany przez stowarzyszenie Wiosna. W Siedlcach działa już drugi rok. Jako pierwsza włączyła się w niego Szkoła Podstawowa nr 10. Teraz trafi do kolejnych placówek – SP nr 9 i SP nr 2. Potrzebni są więc m.in. nowi wolontariusze.

– W tamtym roku w projekcie uczestniczyła tylko Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach. W tym roku szkolnym do Akademii Przyszłości przystąpiły kolejne dwie placówki – Szkoła Podstawowa nr 9 i Szkoła Podstawowa nr 2. Można więc powiedzieć, że jesteśmy już w bardzo różnych częściach Siedlec, bo i w centrum, i na południu, i na północy. Potrzebujemy w tym roku coraz więcej chętnych osób do wsparcia dzieci w ich rozwoju – wolontariuszy, którzy będą pracować z dziećmi na co dzień i budować w nich pewność siebie, ale także liderów, którzy będą opiekunami danej szkoły, czyli i wolontariuszy, i dzieci, z którymi oni pracują – mówi Iza Majewska, koordynatorka regionalna Akademii Przyszłości.

POSŁUCHAJ więcej o drugim roku działalności Akademii Przyszłości w Siedlcach i okolicach:

Funkcja wolontariusza lub lidera wiąże się z koniecznością pracy z jednym dzieckiem przez cały rok szkolny. Jest ona jednak bardzo rozwijająca dla osoby, która się jej podejmuje. Mogą ją pełnić wszystkie chętne osoby pełnoletnie, ale szczególnie polecana jest takim, które myślą o pracy z dziećmi w przyszłości, np. studentom pedagogiki. Umożliwia bowiem zdobycie cennego doświadczenia i rozwijanie się poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach.

– W zeszłym roku pracowałam jako tutorka, a dzięki temu sama też bardzo otworzyłam się na relacje międzyludzkie. Pogłębiłam też swoją wiedzę w pracy z dziećmi, ponieważ pracuje się z nimi całkiem inaczej niż z osobą dorosłą. Potrzeba dużo więcej cierpliwości, dużo więcej uśmiechu i otwarcia, żeby te dzieci chciały nas słuchać. Ze swoim dzieckiem nawiązałam przyjacielską relację, w ten sposób, żeby ufając mojemu zdaniu, potrafiło na nim polegać i dostosować je pod swoje potrzeby – opowiada Irmina Rosa, w ubiegłym roku wolontariuszka, a obecnie liderka Akademii Przyszłości w Siedlcach. Jak dodaje, została także wdrożeniowcem, prowadzącym szkolenia dla nowych wolontariuszy: – Szkolenia polegają po pierwsze na wytłumaczeniu konkretnie, na czym polega ta rola i czego możemy się spodziewać. Pomagają nam rozwinąć siebie i otworzyć się konkretnie na to dziecko i jego potrzeby. Nabywamy też nowych umiejętności społecznych, które przydadzą nam się nie tylko w projekcie.

Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami lub liderami projektu, mogą się zgłaszać poprzez stronę internetową www.superw.pl. Wystarczy wypełnić tam odpowiedni formularz. W Siedlcach potrzebnych do pracy z dziećmi będzie ok. 30 osób. Koordynatorka regionalna projektu w mieście chciałaby jednak, by Akademia Przyszłości dotarła także do szkół w Mińsku Mazowieckim. Oprócz chętnych do pracy w tamtejszych szkołach wolontariuszy i liderów, potrzebna jest także szkoła, która chciałaby dołączyć do programu. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym.

Sonda
Czy słyszałeś(aś) wcześniej o Akademii Przyszłości?