Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego informuje, że statystyki chorób oczu są bardzo niepokojące. Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne badania okulistyczne pozwalają wykryć te choroby na wczesnym etapie i dają dużą szansę na wyleczenie, a przynajmniej na powstrzymanie ich rozwoju na wczesnym etapie. Stąd pomysł na bezpłatne badania w różnych subregionach Mazowsza, teraz także w siedleckim.
Długie oczekiwanie na badania okulistyczne w przychodniach
Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu. Niestety polskie społeczeństwo od lat cierpi z powodu słabego dostępu do opieki lekarskiej, także do specjalistów z poradni okulistycznych. Według danych NFZ z 2019 roku województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych – tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.
– Problemy ze wzrokiem ma dziś coraz więcej osób, a dostęp do okulistów jest utrudniony. Zainteresowanie naszą pilotażową akcją diagnostyczną było ogromne. W badaniach, które do tej pory odbyły się w Żyrardowie, Płocku, Ciechanowie, Bodzanowie i Ostrołęce udział wzięło 930 osób. W ich trakcie lekarze wykryli bardzo wiele chorób wzroku, głównie były to przypadki zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W sumie ponad 150 osób otrzymało skierowania do dalszego leczenia szpitalnego. Kontynuujemy naszą akcję i zapraszamy do darmowego przebadania wzroku, tym razem w Siedlcach – mówi Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego.
Jak przygotować się do badań wzroku w delegaturze?
Wystarczy rano 8 września przyjść do delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach, przy ul. Wiszniewskiego 4. W badaniach mogą wziąć udział tylko osoby dorosłe. Każda z nich otrzyma ankietę oraz druk oświadczenia – zgody na przeprowadzenie badań oraz przetwarzanie danych osobowych. Po wypełnieniu i podpisaniu dokumentów należy zgłosić się z nimi do rejestracji, w celu zarejestrowania się i nadania numeru pacjenta, według którego dana osoba będzie miała wykonane badania. Po zarejestrowaniu należy udać się pod gabinet numer 1.
Badania przeprowadzane będą w godzinach od 9:00 do 17:00. Należy pamiętać, że potrwają tylko do 17.00. Przy dużej liczbie osób chętnych rejestracja może zakończyć się dużo wcześniej (np. ok. godz. 13.00), tak by do godz. 17.00 każda zarejestrowana osoba została zbadana. Trzeba też zabrać ze sobą długopis i okulary, jeśli są one potrzebne do wypełnienia druków.
– Zachęcam wszystkich dorosłych mieszańców regionu siedleckiego do skorzystania z bezpłatnych badań w delegaturze urzędu marszałkowskiego w Siedlcach. Będą tam na Państwa czekać specjaliści. Aby wziąć w udział w badaniach, nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ani wcześniej się zapisywać – podkreśla radny województwa Krzysztof Chaberski.
Nadzór nad prowadzonymi na Mazowszu badaniami mają lekarze i pielęgniarki Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie. Umożliwienie wykonania badań wzroku w poszczególnych miastach Mazowsza to duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy mają problem z dostaniem się do okulisty w szybkim czasie.
Źródło: inf. pras. UMWM, mazovia.pl
Polecany artykuł: