– Jest to bardzo bogate wydawnictwo, które już po raz drugi dotyczy tylko miasta Siedlce. Prezentujemy w tej bibliografii bardzo ciekawy dodatek – to są kolorowe zdjęcia okładek wszystkich wydawnictw, które były wydane w 2020 roku i dotyczą miasta. Bibliografia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród regionalistów, studentów, osób zainteresowanych życiem społecznym, gospodarczym, kulturalnym naszego miasta. Niektórzy sięgają do bibliografii też po to, aby znaleźć wzmianki o samym sobie – szukają własnych nazwisk i tego, co się wydarzyło w danym roku – mówi Ewelina Raczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.
Autorem publikacji jest wieloletni pracownik książnicy, st. kustosz Andrzej Prządka. Tegoroczne wydanie zostało przygotowane w oparciu o nowy system opracowania zbiorów. Wykorzystuje on Deskryptory Biblioteki Narodowej, które są językiem informacyjno-wyszukiwawczym, opartym na słownictwie dotychczas stosowanego języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej. Książka jest podzielona na 16 działów, które ułatwiają znalezienie w niej informacji o publikacjach na dany temat.
– To jest wymóg Biblioteki Narodowej – każda bibliografia musi tak wyglądać. Pierwszy dział jest ogólny i to idzie po kolei, później pamiętniki... Każdy dział ma swoją nazwę i oczywiście jest Spis Treści. Jeżeli ktoś na przykład będzie szukał informacji o samorządzie, to jest dział, który dotyczy samorządu, administracji – i tam wszystko znajdzie, np. radnych, prezydenta. A jeśli nie, to służą temu indeks osobowy (czyli to, co o kimś zostało napisane), indeks autorski (czyli zbiór tych wszystkich, którzy pisali), a także indeks przedmiotowy z hasłami, np. „prezydent miasta” – wyjaśnia autor.
Egzemplarze nowej publikacji tradycyjnie zostaną przekazane do wszystkich bibliotek na terenie Siedlec, również szkolnych, a także do instytucji i osób zajmujących się badaniem regionu i życia społecznego w mieście. Otrzymają je również inne biblioteki regionalne i krajowe, które... już się o nie upominały. Jak podkreśla pisarz Artur Ziontek, książka ta jest również niemal bezcenna w pracy regionalisty.
– Każdy z nas, kto zaczyna zajmować się regionem lub kto generalnie zajmuje się regionem, sam może przegapić takie publikacje, które go dotyczą. Natomiast jeśli się zerknie do prac Andrzeja Prządki, do przygotowywanych przez niego rokrocznie bibliografii miasta Siedlce czy wcześniej powiatu siedleckiego, czy też jeśli spojrzymy na różne jego bibliografie ujmowane tematycznie, jakie sporządzał chociażby przy okazji odzyskania niepodległości lub całkiem niedawno z okazji wojny obronnej 1939 roku – zbierają one wszystkie te prace, gdzie Siedlce i szeroko pojęty region są uwzględnione (…) I dzięki temu my jako regionaliści mamy doskonałą ściągawkę, doskonały wręcz podręcznik do pracy.
Z nowego wydawnictwa własnego siedleckiej książnicy dumny jest także prezydent Siedlec.
– Ja mogę tylko się cieszyć, że powstała kolejna pozycja, z której wszyscy, którzy będą chcieli zasięgnąć informacji o Siedlcach, mogą się z nimi zapoznać. Myślę że to wydawnictwo bardzo potrzebne i służące tym, którzy będą chcieli uzyskać wiarygodne informacje o naszym mieście i o jego funkcjonowaniu w różnych aspektach – podsumowuje Andrzej Sitnik.
Więcej o nowej publikacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym. Jeżeli się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę lub spróbować włączyć dźwięk na komputerze, a nie na telefonie.
Polecany artykuł: