Przed nami Festyn Rodzinny SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach

i

Autor: SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach

Zapowiedź

Festyn Rodzinny SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach już w sobotę 15 czerwca

2024-06-13 15:10

Będą przejażdżki quadami i motorami, animacje dla dzieci aktywności sportowe. W sobotę 15 czerwca siedleccy beneficjenci, podopieczni i przyjaciele SOS Wiosek Dziecięcych oddadzą się rodzinnej zabawie. Jak podkreślają organizatorzy, oprócz zapewnienia rozrywki rodzinom i dzieciom, Festyn Rodzinny będzie także świetną okazją do promocji wartości rodzinnych, rodzicielstwa zastępczego oraz całej działalności stowarzyszenia. Na gości czekać będą rozmaite atrakcje, poczęstunek oraz pokazy.

Festyn Rodzinny odbędzie się godzinach 11:00-16:00 na terenie SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach, przy ulicy Dzieci Zamojszczyzny 37. Piknik jest skierowany dla podopiecznych i rodzin SOS Wiosek Dziecięcych, a także wszystkich beneficjentów Programu SOS Siedlce. Uczestnicy będą mogli oddać się całej gamie atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i całych rodzin. Czekać na nich będą: pokazy rycerskie (walki na miecze, wypiekanie mac, gry i zabawy w stylu średniowiecznym z nagrodami), przejażdżki quadami i motorami, animacje, poczęstunek, zdjęcia w fotobudce oraz angażujące aktywności sportowe.

Dlaczego Festyn Rodzinny?

– Dlatego, że każdy – a zwłaszcza rodziny i podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych – zasługuje na chwilę beztroski. Ten okres roku jest wyjątkowo rodzinny. Niedawno obchodziliśmy dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas Festynu Rodzinnego będziemy zatem celebrować… rodzinę! Celem imprezy jest przede wszystkim zabawa i integracja naszej SOS-owej społeczności. Wierzymy, że jeżeli rodzina – niezależnie czy biologiczna, czy zastępcza – jest ze sobą blisko, darzy się szacunkiem i poświęca dla siebie wystarczająco dużo czasu, każdy kryzys można razem zażegnać – wyjaśnia Jarosław Świerczewski, dyrektor SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach. – Każdy, kto pracuje w SOS Wioskach Dziecięcych wykonuje ogromną, nieraz naprawdę wymagającą psychicznie pracę. Z kolei nasi podopieczni dopiero u nas doświadczyli spokoju oraz rodzinnego ciepła i nieraz dalej muszą przepracowywać rany sprzed lat. To naprawdę ważne, aby pozwolić sobie czasem odetchnąć. Zwłaszcza w tym roku, gdy SOS Wioski Dziecięce w Polsce obchodzą swoje 40-lecie – dodaje.

40 lat SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce powstało w 1984 roku, kiedy w Biłgoraju została oficjalnie otwarta pierwsza SOS Wioska Dziecięca. Wówczas, wychowywało się w niej 70 dzieci. Dziś, po 40 latach, zakres stowarzyszenia jest dużo większy – organizacja pomaga dzieciom w całej Polsce, zapewnia specjalistyczną pomoc terapeutyczną w Centrach Specjalistycznych SOS, wspiera rodziny z wieloma problemami (szczególnie te z mniejszych miast i wsi), a także udziela pomocy ukraińskim uchodźcom oraz dzieciom z krajów afrykańskich.

SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach powstała w 1998 roku, kiedy do świeżo wybudowanych domków jednorodzinnych wprowadziły się pierwsze 3 rodziny SOS. Obecnie w siedleckich Rodzinach SOS wychowuje się 40 dzieci i młodzieży, a 14 dzieci przebywa w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej, która powstała w 2007 roku. Z kolei 7 podopiecznych jest pod opieką wychowawców w placówce interwencyjnej „Przystań”, która funkcjonuje w Siedlcach od 2022 roku. Program Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” obejmuje aktualnie 124 dzieci w 50 rodzinach. Ważną częścią działalności Stowarzyszenia jest także Centrum Specjalistyczne SOS, które zapewnia dzieciom kompleksową pomoc psychologiczną, terapeutyczną i pedagogiczną. Obecnie z usług centrum korzysta 86 dzieci.

Od początku istnienia stowarzyszenia, SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomogły prawie 1500 dzieciom i młodzieży z pieczy zastępczej oraz ponad 3000 dzieci z rodzin z wieloma problemami.

Źródło: inf. pras. SOS Wioski Dziecięce w Polsce

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego