Miasto i region

Uczniowie z Siedlec i regionu „na krok przed hejtem”. Podsumowanie projektu profilaktycznego Zespołu Oświatowego w Krześlinie

2024-06-13 11:44

Przez cały rok uczyli dzieci i młodzież jak bronić się przed hejterami. Kadra Zespołu Oświatowego w Krześlinie wraz pomocą specjalistów prowadziła zajęcia profilaktyczne dla uczniów placówek edukacyjnych z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, gminy Siedlce i gminy Suchożebry. Działania w ramach projektu „Na krok przed hejtem” zostały właśnie podsumowane. Ankiety przeprowadzone w szkołach ujawniły, że z tym problemem zmaga się większość uczniów.

POSŁUCHAJ krótkiego podsumowania całorocznych działań w ramach projektu Zespołu Oświatowego w Krześlinie NA KROK PRZED HEJTEM:

Spotkania w ramach projektu „Na krok przed hejtem” realizowane były od początku października do czerwca. Przyszła pora na zwieńczenie rocznych działań. Dotarliśmy do 1035 odbiorców. Były to dzieci i młodzież z miasta Siedlce, gminy Siedlce, gminy Suchożebry oraz ze szkół podstawowych w Sokołowie Podlaskim. Był to rok owocny, pełen wyzwań i doświadczeń. Hejt jest problemem, a to, że kończymy to przedsięwzięcie, nie znaczy że kończymy temat, bo jest on nadal aktualny i należy go kontynuować – podsumowuje Monika Głuchowska, dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie. Jak dodaje, przygotowany został także raport ewaluacyjny z przeprowadzonych w tym roku działań: – Raport był opracowany na podstawie anonimowych ankiet, które wypełniali uczniowie. Wynika z nich, że co trzecia osoba spośród ankietowanych doświadczyła hejtu w sposób bezpośredni. Była przez sprawcę ośmieszana, poniżana, wyzywana. Widać więc, że problem ten jest na naszym terenie obecny.

W pracę z młodzieżą zaangażowały się w tym roku szkolnym także lokalne instytucje, m.in. Zakład Karny w Siedlcach, Akademia Sztuk Walki czy Urząd Miasta Siedlce. Prelegenci opowiadali dzieciom zarówno o tym, jak mogą sobie poradzić z hejtem, jak i o konsekwencjach hejtowania innych. Funkcjonariusze Zakładu Karnego regularnie spotykali się z młodzieżą.

– Dziś chciałem zaprezentować młodzieży tragiczną sytuację, polegającą na tym, że hejter może bardzo szybko zamienić swój pokój na więzienną celę mieszkalną. Chodzi o to, żeby w młodzieży wywołać autentyczną refleksję na temat realnej możliwości znalezienia się w warunkach izolacji więziennej. I to nie w wieku powyżej 20 lat, bo uregulowania prawne pozwalają w takich warunkach umieścić już osobę 17-letnią – mówi por. Przemysław Turyk, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach.

Oprócz spotkań z prelegentami, w ramach projektu „Na krok przed hejtem” powstała w tym roku autorska piosenka oraz komiksowa broszura o radzeniu sobie z hejterami. W przyszłym roku Zespół Oświatowy w Krześlinie planuje kontynuację działań profilaktycznych. Tym razem ich tematyka będzie skoncentrowana wokół problemu wykorzystywania dzieci i młodzieży w Internecie. O jego poruszenie prosili sami uczniowie.

QUIZ. POWIAT SIEDLECKI. W KTÓREJ GMINIE ZNAJDUJE SIĘ TA MIEJSCOWOŚĆ?

Pytanie 1 z 14
W której gminie znajduje się miejscowość Żebrak?