Z miasta

Kolorowa Ławka Gaudiego powstała przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach

2024-06-10 10:05

Zdobi ją kolorowa mozaika, a swoim wyglądem nawiązuje do dzieła hiszpańskiego artysty. Ławka Gaudiego została stworzona przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach. Nad wykonaniem ławeczki społeczność szkolna pracowała od lat, w ramach edukacyjnego projektu „Młodzi/Wielcy Twórcy – dialog z mistrzem”. Nowy obiekt znajduje się przy wejściu do „Jedynki”. Z ławki mogą korzystać wszyscy chętni.

POSŁUCHAJ relacji z odsłonięcia Ławki Gaudiego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach:

Uroczyste odsłonięcie Ławki Gaudiego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach odbyło się w sobotę, 8 czerwca, podczas szkolnego Pikniku Rodzinnego. Było to zwieńczenie kilkuletniego projektu edukacyjnego pt. „Młodzi Wielcy Twórcy – dialog z mistrzem”, realizowanego w szkole. Koordynowała go Katarzyna Buzuk, nauczycielka plastyki. Wykonawcą ławki był Janusz Izdebski, pracownik szkoły.

Chcemy otaczać naszą szkołę ciekawymi, artystycznymi dziełami, dzięki którym dzieci będą się tu czuły swobodnie i będą wiedziały, że szkoła jest otwarta na sztukę – mówi Katarzyna Buzuk, pomysłodawczyni ławki. Jak dodaje, stworzenie ławeczki udało się dzięki wsparciu sponsorów oraz przeprowadzonej w szkole zbiórki charytatywnej: – To wielka zasługa, że udało się zdobyć tyle pieniędzy na realizację tego projektu. Prawie 3000 zł zebraliśmy w formie darowizn od nauczycieli, Rady Rodziców, Szkolnego Klubu Wolontariatu. Myślę że pokazaliśmy też sami sobie, że potrafimy pracować zespołowo, bo szkoła to wielki zespół, a praca nad projektem to też jest praca zespołu.

Budowa ławki nie była łatwa i zajęła sporo czasu. Najpierw trzeba było stworzyć murowany kształt siedzenia i oparcia, a później pozyskane od sponsorów fragmenty ceramiki ułożyć w spójny wzór. Całe płytki należało przy tym podzielić na części, które stworzą mozaikę.

– Ławkę zbudowałem od podstaw, czyli od wymurowania z bloczka, wylania betonu, aż po ułożenie wszystkich mozaikowych płytek. Trwało to prawie dwa miesiące, bo musiałem robić przerwy, wynikające z innych moich obowiązków, a budową ławki zajmowałem się w tak zwanym „międzyczasie” – opowiada Janusz Izdebski, pracownik szkoły i wykonawca ławeczki.

O zdobycie od sponsorów materiałów do wykonania tak nietypowego siedzenia zadbała Jolanta Koc, kierownik gospodarczy siedleckiej „Jedynki”. Zadbała ona także o zagospodarowanie przestrzeni wokół nowego obiektu. Ławeczkę mogą podziwiać i korzystać z niej wszyscy mieszkańcy Siedlec, oczywiście w godzinach otwarcia szkoły, gdy można wejść na jej teren.

– Zapraszam wszystkich, nie tylko naszą społeczność, czyli rodziców, nauczycieli i uczniów, bo oni są tu na co dzień, ale także innych mieszkańców Siedlec, żeby przyszli i zobaczyli ławkę, bo jest to prawdziwe cudo. Myślę że Gaudi również byłby zachwycony – zachęca Magdalena Olszewska-Silna, dyrektor siedleckiej „Jedynki”.

Ławka Gaudiego znajduje się tuż przy głównym wejściu do Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach, przy ul. Konarskiego.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego