– Jest to bardzo istotne z punktu widzenia pacjentów, żeby opieka była zorganizowana w sposób odpowiedni. I taki, który pozwala na to, żeby dostępność do usług medycznych na terenach wiejskich, ich jakość i sposób organizacji były takie, żeby nie różniło się to istotnie od tego, co mogą dostać ludzie w miejscowościach o dużym zagęszczeniu ośrodków zdrowia, lekarzy, szpitali i innych miejsc, w których mogą dostać usługi zdrowotne – mówi doktor Paweł Żuk, prezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach, współorganizator forum i szef polskiego oddziału EURIPA.
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie drugiego współorganizatora – Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jednocześnie będzie ono także transmitowane online, by mogli wziąć w nim udział również ci medycy z Polski i Europy, którzy nie mają możliwości przyjazdu i pojawienia się na forum osobiście.
– Dla Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach forum EURIPA to bardzo ważne wydarzenie, zwłaszcza w kontekście naszego strategicznego celu, a mianowicie rozwijania kierunków medycznych. Jest to ważne spotkanie, zwłaszcza dla pracowników Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, którzy wezmą w nim czynny udział. Pracownicy wydziału przykładają dużą wagę to tego, żeby wchodzić w to środowisko związane stricte z medycyną – podkreśla Beata Gałek, rzecznik UPH.
Swój udział w spotkaniu w Siedlcach zapowiedziało wielu znanych lekarzy specjalistów z kilkunastu krajów, a także politycy. Będzie tam m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. W ciągu trzech dni trwania forum, rano będą się odbywały wykłady w języku polskim, a popołudniami – część międzynarodowa, która będzie prowadzona w języku angielskim.
– Rano będą odbywać się mniej więcej po 3-4 sesje, w których będą prezentowane różne zagadnienia z zakresu zarówno diagnostyki medycznej, jak i organizacji pracy indywidualnej i zespołowej. Po południu natomiast będą sesje, podczas których będziemy mówić o wydarzeniach związanych głównie z tym, jak poradzić sobie z tą popandemiczną sytuacją, która zdarzyła się w ochronie zdrowia, o tym jak zaktywizować naszych pacjentów do dbania o swój stan zdrowia, a także o tym, jak pracować zespołowo, żeby efekty naszej pracy były jak najlepsze – informuje dr Paweł Żuk.
Dla gości z zagranicy zaplanowano także tzw. wizyty studyjne, podczas których będą mogli zobaczyć na żywo praktyki lekarzy rodzinnych w Polsce. W tym celu odwiedzą lokalne gabinety Centrum Medyczno-Diagnostycznego.