Dąbrówka Stany

i

Autor: Monika Półbratek

Gmina Skórzec: nowym wozem strażackim po nowej drodze do nowej szkoły [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-06-14 10:08

„Nowym wozem strażackim po nowej drodze do nowej szkoły” – pod takim hasłem w miejscowości Dąbrówka Stany, w gminie Skórzec, uroczyście otwarto trzy zrealizowane ostatnio inwestycje – zakup nowego wozu bojowego dla strażaków ochotników, remont drogi powiatowej i rozbudowę Szkoły Podstawowej. Napawają one dumą i radością poprzednie oraz obecne władze gminy, a także lokalnych mieszkańców, którzy na te udogodnienia czekali od lat.

Te trzy inwestycje bardzo mnie cieszą. Były realizowane już od kilku lat, ale można powiedzieć, że w znaczeniu gminy są one strategiczne. Dlatego że droga powiatowa, którą dzisiaj oficjalnie otworzyliśmy, służy kilku miejscowościom. Tak samo i szkoła, do której chodzą dzieci z pięciu miejscowości, a także wóz bojowy dla straży pożarnej. Nie jest przeznaczony tylko dla tej jednej miejscowości Dąbrówka Stany, ale jest to samochód ratowniczo-gaśniczy, który będzie służył wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Tym bardziej cieszy również fakt, że do tych inwestycji otrzymaliśmy bardzo duże dofinansowania ze strony rządu – podkreśla Jerzy Długosz, wójt gminy Skórzec.

Serdecznie gratuluję osiąganych wyników gminie Skórzec, wójtowi Długoszowi, a także wójtowi Stanisławowi Kalińskiemu, który rozpoczął inwestycję budowy szkoły, a która jak widać, została bardzo pięknie zakończona. Ale mamy także nowy wóz strażacki, mamy otwarcie drogi – to jest duży wysiłek gminy, ale także różnych instytucji rządowych, państwowych funduszy, które to wsparły. Powoduje to, że infrastruktura zarówno na naszych lokalnych drogach, jak i oświatowa czy pomocowa się rozwija – mówi Krzysztof Tchórzewski, poseł na sejm RP.

O nowy wóz ratowniczo-gaśniczy druhowie z lokalnej OSP zabiegali od dawna. Teraz są dumni, że dzięki poczynionym staraniom, będą mogli sprawniej nieść pomoc lokalnej społeczności. Za wsparcie podziękowali lokalnym władzom i radnym, komendantom PSP w Siedlcach, pracownikom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i zarządowi województwa mazowieckiego.

Dąbrówka Stany: nowym wozem strażackim, po nowej drodze, do nowej szkoły

Na nowy samochód nasza jednostka pracowała wiele lat. Najpierw nasi starsi druhowie, później ich młodsze pokolenie. Aby go mieć, poszliśmy za namową pani marszałek Ewy Orzełowskiej, i zaczęliśmy pisać wnioski. Dziś możemy powiedzieć, że się opłacało, bo mamy nie tylko nowy samochód, ale też wiele nowego wyposażenia. Dziękujemy pani marszałek za tę zachętę – opowiada Adrian Kiełczykowski, wiceprezes OSP Dąbrówka Stany.

Na rozbudowę szkoły mieszkańcy okolicy czekali prawie pół wieku. Rozpoczęta we wrześniu 2018 roku inwestycja została zakończona dopiero wiosną 2021 roku. Rozbudowa szkoły wraz z budową sali gimnastycznej oraz wyposażeniem nowych pomieszczeń kosztowała w sumie około 6 mln zł.

Według mnie przeszliśmy z czasów Gierka w XXI wiek. Nowa część szkoły, która została dobudowana, jest dwa razy większa od starego budynku. W nowej części mieści się pięć nowych sal lekcyjnych, oddział przedszkolny z oddzielnym wejściem, wydawalnia obiadów, świetlico-stołówka, gabinet prozdrowotny z miejscem pracy dla logopedy, pokój do zajęć indywidualnych z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, nowy pokój nauczycielski, nowa kotłownia, no i oczywiście pomieszczenia sportowe, gdzie także jest sala do integracji sensorycznej – informuje Benon Kukla, dyrektor szkoły.

Wszystkie zrealizowane inwestycje cieszą mieszkańców Dąbrówki Stanów, a także innych okolicznych miejscowości. Począwszy od najmłodszych.

Osobiście bardzo cieszę się z rozbudowy nowej szkoły. Daje to nam wiele możliwości, rozwijamy się i poszerzamy nasze horyzonty. Możemy też sami siebie poznać lepiej. Jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi, że nasza szkoła się rozbudowała i możemy się bardziej rozwijać – mówi uczennica Zuzanna Guzek, a jej koleżanka, Aneta Włodarczyk, dodaje, że nauka w takich warunkach przynosi uczniom nowe perspektywy: – Dzięki sali gimnastycznej możemy się rozwijać w sporcie, odkrywamy swoje nowe talenty i to daje nam duży krok do lepszej edukacji, rozwoju i szansę na lepszą przyszłość, np. znalezienie lepszej pracy.

Bardzo szczerze i z całego serca jako sołtys i głowa mieszkańców chciałam podziękować tym wszystkim, którzy dołożyli swoje cegiełki do tej naszej pięknej małej rodziny. Mamy fajną drogę, piękną szkołę i wspaniały samochód (…) Czekaliśmy na to naprawdę bardzo wiele lat i to, że jesteśmy szczęśliwi, to może mało powiedziane. My naprawdę żyjemy w tej chwili w obłokach, w chmurach... Słońce nam nami świeci! – podkreśla Marzena Cabaj, sołtys miejscowości Dąbrówka Stany.

Jak wygląda rozbudowana część szkoły, nowa droga i nowy wóz strażacki, możecie zobaczyć na naszych zdjęciach i filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę). Zachęcamy także do wysłuchania relacji dźwiękowej z wydarzenia, zamieszczonej poniżej.

POSŁUCHAJ relacji z uroczystego otwarcia trzech dużych inwestycji w miejscowości Dąbrówka Stany, w gminie Skórzec:
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?