– Ekstremalna Droga Krzyżowa, tak z technicznego punktu widzenia, to jest minimum 40 km do przejścia w trudnych warunkach. To jest przejście w nocy, przez różne tereny, różne ukształtowania, przy różnych trudnościach pogodowych. Ale też to jest cisza, w której można odnaleźć siebie, kontakt z samym sobą. Jesteśmy teraz przebodźcowani różnymi informacjami ze świata, gdzie trafia do nas bardzo dużo informacji, często niekoniecznie pozytywnych, które powodują, że już mamy tych informacji dość. I to jest właśnie taki czas, który możemy przeżyć w ciszy, w zatrzymaniu. Oczywiście w zatrzymaniu duchowym, bo trzeba iść, pokonywać te kilometry… – mówi Kamil Skolimowski, lider EDK rejonu Siedlce.

i
Udział w wydarzeniu jest ogromnym wyzwaniem. To walka z poczuciem strachu, samotności, ciszy, a także wyjście ze strefy komfortu. Ale bez wątpienia może zapewnić wyjątkowe doświadczenia. Do nocnego wyjścia w teren trzeba się też odpowiednio przygotować. Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie, nieprzemakalne obuwie, wygodne ciepłe skarpety plus zapasówki, bieliznę termiczną. Trzeba też zabrać pomocny sprzęt, np. latarkę, najlepiej czołówkę plus zwykłą latarkę, zapasowe baterie, telefon, wydrukowane opisy tras, ale też poprzez zainstalowanie specjalnej aplikacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnym fanpage’u Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Siedlcach – „EDK Siedlce”.
W tym roku dla śmiałków, którzy wezmą udział w EDK, przygotowana została nowa, trzecia trasa. Jest to tzw. trasa Czerwona – Najświętszego Serca Pana Jezusa o długości ok. 42 km.

i
– I są jeszcze dwie trasy, które weteranom EDK w Siedlcach są już znane i są już sprawdzone – przypomina Patrycja Żurawska, zastępca lidera siedleckiej EDK. Jak dodaje, ich trasy się nie zmieniły: – Jedna to trasa Niebieska św. Ignacego Loyoli, ona ma 46 km i prowadzi w stronę Mokobodów. Ale proszę jej nie mylić z pielgrzymką do tej miejscowości, która jest w naszym regionie dosyć znana. Jedynie jest to podobny kierunek. Trasa prowadzi przez miejscowości Chodów, Kisielany, Osiny i wraca się potem do kościoła pw. Męczenników Podlaskich. Druga trasa, tzw. strasa Biała św. Siostry Faustyny Kowalskiej, jest takim kółeczkiem po północno-wschodniej stronie Siedlec. Prowadzi przez miejscowości Purzec, Pruszyn Stok Lacki, te okolice. Między innymi zahaczamy o parafię pw. Miłosierdzia Bożego i o katedrę, a potem i wracamy do kościoła pw. Męczenników Podlaskich, bo wszystkie trasy rozpoczynają się tam i kończą.
Linki do zapisów na poszczególne trasy EDK w Siedlcach:
- Biała - św. Faustyny Kowalskiej (45 km) https://trasy.edk.org.pl/.../biala-sw-faustyny-kowalskiej
- Niebieska - św. Ignacego Loyola (47 km) https://trasy.edk.org.pl/.../niebieska-sw-ignacego-loyola
- Czerwona - Najświętszego Serca Pana Jezusa (NOWA TRASA) (42 km) https://trasy.edk.org.pl/.../czerwona-najsw-serca-pana...
- albo: https://trasy.edk.org.pl/?routeStart=Siedlce
Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy w piątek 11 kwietnia. Rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 20:00 w parafii pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach. Zapisywać można się do ostatniej chwili!