Pomnik Aleksandry Ogińskiej w obecnym rektoracie UPH, a dawnym pałacu księżnej

i

Autor: fot. Monika Półbratek Pomnik Aleksandry Ogińskiej w obecnym rektoracie UPH, a dawnym pałacu księżnej

Kim była księżna Aleksandra Ogińska: rodzinne ciekawostki i przyjazd do Siedlec [AUDIO]

2022-04-01 21:34

Złoty okres dla miasta Siedlce to czas, gdy osiadła w nim na stałe Księżna Aleksandra Ogińska. Choć należało do jej rodziny, księżna mieszkała jednak ze swoim mężem w znacznie większym pałacu w Słonimiu. Jak to się stało, że przeniosła się do Siedlec? Co wiemy o jej najbliższej rodzinie? Opowiedział nam o tym siedlecki przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

POSŁUCHAJ drugiej z pięciu części opowieści o księżnej Aleksandrze Ogińskiej. Jak wyglądało jej życie, zanim zamieszkała w Siedlcach?

Życie Józefy Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej było na tyle barwne, że na pewno mogłoby stanowić fabułę dla świetnej filmowej opowieści. Nie brakuje tam wydarzeń powiązanych z życiem społecznym i politycznym Polski tamtego okresu. Także jej rodzina była wyjątkowa – tu ciekawostka: Aleksandra miała dwie siostry, a obie łączył… ten sam mąż i ta sama (co do dnia i miesiąca) data i przyczyna śmierci.

Nazwisko „Ogińska” Aleksandra przejęła po swoim drugim mężu. To z nim mieszkała w olbrzymim pałacu w Słonimiu, przy którym jej siedlecka siedziba musiała się wydawać dość skromna. Gdy przeniosła się na stałe do Siedlec, nie zabrała jednak męża ze sobą...

– Gdy w 1775 roku umarł ojciec Aleksandry, Michał Fryderyk Czartoryski, księżna odziedziczyła po nim m.in. Siedlce i postanowiła się tu przeprowadzić. Od tamtej pory małżonkowie mieszkali już oddzielnie – ona w Siedlcach, a on pozostał w Słonimiu – opowiada Dariusz Piwowarczyk przewodnik z siedleckiego oddziału PTTK „Podlasie”.

Dzięki księżnej, miasto Siedlce zaczęło się błyskawicznie rozbudowywać i kwitnąć. Co więcej, stało się na 23 lata jednym z głównych ośrodków kultury dworskiej w Polsce.

– Czartoryscy spędzali w Siedlcach dużo czasu, natomiast nigdy nie była to ich główna siedziba. Od czasu, gdy księżna Aleksandra Ogińska odziedziczyła miasto, to Siedlce stały się centrum artystyczno-kulturalnym na mapie Rzeczypospolitejpolskiej. Były to najbardziej skondensowane w życiu Siedlec 23 lata, które do dzisiaj zachowały się w pamięci siedlczan, a Aleksandra Ogińska jest teraz chyba najbardziej znaną przez siedlczan postacią historyczną – podsumowuje przewodnik.

To księżna postawiła w mieście takie obiekty jak pałac, park, kolumna toskańska i kaplica św. Krzyża. Rozbudowała też inne – Ratusz pod Jackiem, kościół pw. św. Stanisława czy nieistniejącą już bramę-dzwonnicę.

Więcej o niezwykłym życiu Aleksandry i jej rodziny, można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, wystarczy odświeżyć stronę, a w razie problemów z odtworzeniem dźwięku, należy go włączyć na komputerze).

Sonda
Czy interesujesz się historią?