– Na dzisiaj oceniamy, że zajęcia rozpoczniemy stacjonarnie, natomiast obserwujemy bardzo uważnie sytuację epidemiologiczną w kraju i od tego będą zależały nasze dalsze decyzje. Będą one także zależały od postanowień władz państwowych, to jest chyba zrozumiałe. Natomiast na dzisiaj zajęcia rozpoczynamy stacjonarnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, których wymagają przepisy i stan, w którym się znajdujemy – mówi Mirosław Minkina, rektor UPH. W nowym roku akademickim życzy on studentom wiele pomyślności: – Życzę im szczęścia, zdrowia i tego, żeby taktowali nasz uniwersytet jako swój dom, do którego chcą wracać, a kiedy będą absolwentami, żeby chcieli wracać i z łezką w oku wspominali piękne czasy w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Studenci UPH są podekscytowani rozpoczęciem nowego roku akademickiego w murach uczelni. Większość z nich podkreśla, że choć nauka zdalna ma swoje plusy, to jednak stacjonarnie łatwiej jest wejść w dialog z prowadzącymi zajęcia wykładowcami, a uczestnictwa w nich nie przerywają np. problemy techniczne.
– Bardzo się cieszymy, że wracamy. Przede wszystkim ten kontakt z ludźmi jest bardzo ważny. Przez komputer to jednak nie jest to samo… - cieszy się Weronika Głuchowska z III roku na kierunku zarządzanie.
– Wszystko zależy od tego, jak student podejdzie do przedmiotu, do kierunku. Aczkolwiek, kontakt z wykładowcą jest – moim zdaniem – łatwiejszy, gdy jest bezpośredni. Przez Internet jest wiele problemów, np. to, że wykładowcy lub studenci nie uczestniczą w zajęciach przez zerwane łącze czy inne problemy. Zdecydowanie kontakt na uczelni jest tym lepszym rozwiązaniem – mówi Grzegorz Gmitrzak, student III roku ratownictwa medycznego.
– Tak jest lepiej, zdecydowanie. I stres jest mniejszy, bo jednak podczas nauki online to Internet się czasami zawiesi itp., a stacjonarnie kontakt np. z promotorem jest zdecydowanie lepszy – dodaje Karolina Kobylińska, studentka I roku drugiego stopnia na kierunku logistyka.
Na ten rok akademicki uniwersytet zrekrutował więcej studentów niż w roku ubiegłym. Uruchomione zostały także trzy nowe kierunki studiów – kosmetologia, pielęgniarstwo II stopnia i bezpieczeństwo informacyjne. Naukę na siedleckiej uczelni rozpoczęło 1 października ponad pięć tys. osób, z czego dwa tysiące – na pierwszym roku. Więcej na ten temat – w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.