– Nasza wyprawa zakończyła się sukcesem. Wrażenia są niesamowite, bo przejechać w 23 dni Polskę, to jest dla mnie wyczyn. Fajny był odpoczynek, fajna była przyroda, miło spędzony naprawdę czas, więc polecam to wszystkim, żeby się trochę ruszać – mówi Waldemar Seredziński, uczestnik „Projektu 23”.
W ciągu niecałych trzech tygodni siedleccy kolaże objechali większą część Polski i przemierzyli łącznie 4,5 tys. km, z czego ok. 1800 km na rowerach. Pozostałą część trasy – 2700 km – pokonali pociągami. Spotkali wiele osób, które kibicowały im w dalszej drodze i pytali o projekt. Znaleźli się także chętni rowerzyści, którzy przyłączali się do nich na krótszych odcinkach.
Kolejna wycieczka miałaby się odbyć na wschodnich rubieżach Polski. Tym razem jej pomysłodawcy nie chcą jednak jechać sami. Swoim nowym projektem pragną zainteresować także studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i innych pracowników naukowych uczelni.
– Planujemy rozpowszechnić tę informację, przygotowujemy się do tego. Na razie tylko w głowach, ale myślę że na wiosnę będzie czas ku temu, żeby logistycznie zaplanować tę wyprawę. Będzie ona z pewnością krótsza, dwutygodniowa, bo okres trzech tygodni to jednak dosyć długo (...) Tym razem ta wyprawa będzie z takim pomysłem bardziej historycznym, więc osoby, które interesują się historią, na pewno z tego skorzystają – informuje dr hab. Zbigniew Kasprzykowski pracownik Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UPH i główny pomysłodawca „Projektu 23”.
Start nowej wyprawy jest wstępnie planowany na okres pomiędzy czerwcem a połową sierpnia 2021 roku. O swoich doświadczeniach uczestnicy opowiadali na bieżąco, prowadząc relację online, dostępną na stronie: https://projekt23.uph.edu.pl/relacja-z-wyprawy. Ponadto, opowiedzą o niej dokładnie podczas tegorocznego Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, który odbędzie się w uniwersytecie w październiku. Więcej o tym, jak podsumowują "Projekt 23", można usłyszeć w załączonym powyżej materiale dźwiękowym.