– Kolejny list do dorosłych, który powstał po debatach o bezpieczeństwie w ramach naszej kampanii profilaktycznej, napisała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach. Szkołę reprezentowali podczas debaty w Urzędzie Miasta uczniowie: Małgorzata Bielak, Gabriel Łukasik, Ewelina Guzowska i Jakub Wasiluk. Ich opiekunką była nauczycielka Justyna Kozak-Swat – mówi Edyta Biarda, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach i jedna z organizatorek kampanii „Widzę – Rozmawiam – Reaguję”.
Oto otwarty listy do dorosłych napisany przez młodzież z siedleckiej „Budowlanki”:
„Drodzy Dorośli, Rodzice, Nauczyciele, Ministrze Oświaty!
Chcielibyśmy omówić problem, który jest dla nas szczególnie ważny. Samotność coraz częściej dotyka nas — młodzież, przez co czujemy się nieadekwatnymi do otaczającego nas świata. Cierpimy na tym nie tylko fizycznie ale i psychicznie, a nadal problem ten jest często bagatelizowany, co niesie za sobą poważne i tragiczne skutki.
Jednym z czynników wpływającym na samotność są rodzice. Można wyróżnić dwa typy rodziców: tych nader zainteresowanych i tych którzy nie poświęcają należytej uwagi swoim dzieciom. Nie chcemy być traktowani jak maszyna do spełniania waszych marzeń i niespełnionych ambicji. Potrzebujemy czasu dla siebie i swoich znajomych, a przepełnione grafiki tylko to uniemożliwiają. Chcielibyśmy abyście z nami rozmawiali i starali się nas zrozumieć, to może poprawić nasze relacje. Pozwólcie nam samodzielnie rozwijać własne zainteresowania, chcemy móc decydować o samych sobie.
Czynnikiem pogłębiającym samotność jest także szkoła, a bardziej system edukacji, który nie jest nastawiony na zmiany potrzebne młodym ludziom. Za dużo jest wiedzy czysto teoretycznej a za mało tej praktycznej, która mogłaby ułatwić młodym ludziom wkroczenie w dorosłość. Potrzebne jest uszczuplenie programu oraz godzin lekcyjnych. Potrzebujemy czasu nawet po to, żeby się zwyczajnie ponudzić, a nie siedzieć w książkach i zastanawiać się nad tym, czy wystarczająco dobrze nauczyliśmy się na sprawdzian. A Wy drodzy nauczyciele zacznijcie traktować nas, nie sugerując się naszym młodym wiekiem, chcemy równego traktowania, a nie wytykania nam błędów i potknięć. Warto z nami rozmawiać, a nie z góry zakładać, że nie mamy racji i na niczym się nie znamy.
Nie mogąc poradzić sobie z otaczającym nas światem często, uciekamy się do Internetu. Nie zawsze jest to dobry wybór, ponieważ jest tam ukazany zakrzywiony i nierealny obraz życia. Przyglądając się na idealne życia „bogatych idoli” staramy się do nich upodobnić. Często stawiamy sobie zbyt wygórowane wymagania przez co wzrasta w nas frustracja i poczucie bycia mało wartościowymi. Wielokrotnie nie jesteśmy świadomi czyhających tam zagrożeń. Ponadto w Internecie szerzy się bardzo mocno mowa nienawiści, a osoby ją rozpowszechniające w wielu przypadkach nie ponoszą za to jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Drodzy Dorośli, dziękujemy za wysłuchanie i prosimy dajcie nam możliwość samodzielnego rozwoju i popełniania własnych błędów. Potrzebujemy waszych rad i są one nam bardzo pomocne, ale nie chcemy, aby były nam one narzucane. Starajcie się z nami rozmawiać i zrozumieć oraz zaakceptować nasze wybory. Dajcie nam możliwość bezpiecznego poznawania świata.
Z poważaniem
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach”.