Siedziba Muzeum Regionalnego w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Po długim okresie przymusowego zamknięcia, Muzeum Regionalne w Siedlcach chętnie odwiedzają turyści

Muzeum Regionalne w Siedlcach oblegane przez turystów – są trzy nowe wystawy czasowe

2021-02-14 9:41

Po długim zamknięciu dla zwiedzających, które wymusiły rządowe obostrzenia, Muzeum Regionalne w Siedlcach nie narzeka na brak zainteresowania turystów. Obecnie można tam oglądać trzy nowe wystawy czasowe. Jak podkreślają pracownicy placówki, zainteresowanie jest duże. Przypominają także, że zwiedzanie ekspozycji jest ponownie możliwe także w niedzielę, kiedy można to zrobić bezpłatne.

– Od 5 lutego zapraszamy do oglądania dwóch wystaw. Pierwsza z nich to: „W Słowie i obrazie – tkanina”. Druga, to: „Dywany, płachty, dery – tkaniny okryciowe ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach". Obydwie wystawy korespondują ze sobą. Pierwsza jest takim wstępem, preludium, do tej drugiej, na której zostały zaprezentowane ręcznie wykonane tkaniny, służące do zaścielania łóżek wiejskich. Pochodzą one z bliższych i dalszych okolic Siedlec. Zapraszamy, można je oglądać do 23 maja 2021 roku. Te nowe wystawy już zaczęły przyciągać zwiedzających. Odnotowaliśmy znaczący wzrost, jeżeli chodzi o zainteresowanie zwiedzaniem wystaw – mówi Dorota Filipowicz, pracownik Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Jest to tym bardziej zauważalne, że dla turystów wciąż obowiązują ograniczenia. W tym samym czasie do placówki może wejść maksymalnie 10 osób. Oczywiście w maseczkach, z obowiązkową dezynfekcją rąk i z zachowaniem zasady dystansu. 

Warto dodać, że gdy muzeum było zamknięte, przeszło drobne prace remontowe, a jego zbiory zostały powiększone. Dzięki zakupieniu kolejnych nowych obrazów, w weekend udostępniona zwiedzającym mogła zostać także trzecia wystawa czasowa, pt. „Nowe nabytki zbiorów sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach”. Zaprezentowane są na niej różne dzieła sztuki, które zostały zakupione w ciągu ostatnich dwóch lat.

– Udało się nam w tym czasie zdobyć dwa obrazy Wlastimila Hofmana oraz pięć jego rysunków z lat 40. XX wieku, gdy przebywał na Bliskim Wschodzie, a także z okresu powojennego, gdy mieszkał w Szklarskiej Porębie. Zbiory sztuki wzbogaciły się także o dwie kompozycje Jerzego Tchórzewskiego oraz plakietę odlaną w brązie, autorstwa Henryka Albina Tomaszewskiego. W 2018 roku udało się nam także wzbogacić o nowy obraz, największą w Polsce kolekcję prac Małgorzaty Łady-Maciągowej. Do zbiorów sztuki kupiono również pejzaż Jana Komara. Pokazujemy na tej ekspozycji także obrazy trzech siedleckich malarek: Barbary Rękawek, Haliny Trebnio-Liss, Stanisławy Hardejewicz, artysty Mariana Gardzińskiego oraz ceramiczną rzeźbę Aleksandra Bieguńskiego. Chwalimy się ponadto medalami i plakietami, podarowanymi nam przez historyka sztuki, siedlczanina z urodzenia, pana Lecha Grabowskiego – informuje Agnieszka Pasztor, kurator wystawy.

Najnowszą wystawę będzie można będzie oglądać do połowy kwietnia.

Siedlce 100 lat temu: granica parku miejskiego granicą administracyjną miasta

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?