Krótka Historia Polskiego Kina – „Pociąg”
W piątek 24 marca w NoveKino Siedlce odbędzie się drugi pokaz z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina - to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Tym razem będzie można zobaczyć film „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku.
Pomysł na film podsunęło życie: Jerzy Kawalerowicz jechał kiedyś nad morze w damskim przedziale sypialnym, z przeżywającą kryzys kobietą, która przez noc opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser, szukając najlepszego sposobu na filmową wersję tej opowieści, postanowił umieścić niemal całą akcję w pociągu. Trwa ona tyle, ile kurs nocnego ekspresu na Hel, a bohaterami są stłoczeni w jego ciasnych wnętrzach pasażerowie. Widz wie o nich tylko tyle, ile dowiedzieć się można o przypadkowych towarzyszach podróży – znudzona małżonkiem kokietka uwodzi kogo może, były więzień obozu koncentracyjnego walczy z bezsennością, stare kobiety jadą na pielgrzymkę, wakacyjny podrywacz poluje na zdobycz. Punktem zwrotnym wydaje się moment pojawienia się milicji i informacja, że w pociągu znajduje się morderca…
Film "Pociąg" już w piątek (24 marca) o godz. 19:00 w Novekino Siedlce. Seans poprzedzi wstęp w formie wykładu wideo, prezentujący sylwetkę twórcy, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania.
Kino Seniora oraz Kino z Pasją – „Chleb i sól”
W wybrane poniedziałki o godz. 12.00 w NoveKino Siedlce odbywa się Kino Seniora. Cykl cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Widzów z uwagi na możliwość współdecydowania o repertuarze. Z kolei w wybrane czwartki o 19.00 odbywają się projekcje filmów i spotkania-wywiady z gośćmi, którzy wprowadzają w ich tematykę, w ramach cyklu Kino z Pasją. W najbliższych dniach w ramach obu tych cykli będzie można obejrzeć ten sam film. W poniedziałek 27 marca o godz. 12:00 oraz w czwartek, 30 marca o godz. 19.00 wyświetlony zostanie film w reż. Damiana Kocura – „Chleb i sól” zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.
Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. „Chleb i sól” zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.
Filmowe Rekolekcje – „Święty”
NoveKino Siedlce w ramach Filmowych Rekolekcji zaprasza 28 marca 2023r. o godz.19:00 do obejrzenia filmu „Święty” wg scenariusza i reżyserii Sebastiana Buttnego. To film detektywistyczno-kryminalny, inspirowany autentycznymi wydarzeniami z 1986 roku – historią kradzieży rzeźby św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej. Akcja filmu „Święty” toczy się w latach 80. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Wydaje się, że nikt nie chce, aby udało mu się rozwiązać zagadkę… Akcja rozgrywa się wiosną 1986 roku. Tamta Polska to symboliczny obraz wielkiego, opuszczonego placu budowy pogrążonego w chaosie. Czy tak wiele zmieniło się od tamtego czasu? Współczesny widz przekona się, że cały czas żyjemy w tym samym kraju, w którym, choć istnieją wielkie podziały, to jeszcze więcej nas łączy.
Przed filmem organizatorzy zapraszają widzów na katechezę wprowadzającą, autorstwa ks. Mateusza Czubaka. Patronat nad wydarzeniem sprawuje ks. bp ordynariusz Kazimierz Gurda.
Więcej o wszystkich filmach można przeczytać na stronie internetowej kina: https://www.novekino.pl/kina/siedlce/repertuar.php.