Wystawa o historii futbolu i siedleckiej Pogoni pod patronatem prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

i

Autor: fot. MKP Pogoń Siedlce

Wystawa o historii futbolu i siedleckiej Pogoni pod patronatem prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

2023-03-15 8:08

Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce i Muzeum Regionalne w Siedlcach pracują nad stworzeniem nowej wystawy, poświęconej historii futbolu na świecie, w Polsce i w Siedlcach. Przygotowania są w toku, a otwarcie ekspozycji „Piłka nożna i jej siedlecka historia” zaplanowano na 28 kwietnia. Powstającą wystawę objął właśnie swoim patronatem Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wesprze ją także eksponatami warszawskie Muzeum Legii.

POSŁUCHAJ o planowanej w Muzeum Regionalnym w Siedlcach wystawie dotyczącej historii piłki nożnej w Polsce i historii MKP Pogoń Siedlce:

Warto przypomnieć, że w połowie lutego 2023 roku doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia nowej ekspozycji poświęconej piłce nożnej w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. List podpisali dyrektor muzeum Sławomir Kordaczuk i wicedyrektor Krzysztof Chaberski, a także Łukasz Jarkowski, prezes siedleckiej Pogoni i Grzegorz Koprukowiak, menadżer klubu. Założeniem wystawy jest pokazanie historii piłki nożnej od początków jej powstania, przez dokonania piłkarzy na terenie Polski, aż po jej uprawianie na terenie Siedlec i okolicznego regionu. Stąd też tytuł wystawy – „Piłka nożna i jej siedlecka historia”.

Niedługo po ogłoszeniu inicjatywy, jej organizatorzy ruszyli do pracy. Przygotowania do otwarcia wystawy podzielono na kilka etapów, skupionych wokół pozyskania kluczowych partnerów do realizacji założonego projektu oraz dotarcia do posiadaczy cennych eksponatów, jakie mogą uświetnić prezentowane zbiory. Jak podkreślają organizatorzy, prace nad przygotowaniami do otwarcia ekspozycji postępują zgodnie z założonymi planami. W tym tygodniu Grzegorz Koprukowiak z MKP Pogoń Siedlce i Krzysztof Chaberski oraz Mariusz Krasuski z Muzeum Regionalnego w Siedlcach odbyli szereg spotkań, skupionych wokół zaplanowanej na 28 kwietnia wystawy. Zakończyły się one dużym sukcesem:

Z wielką dumą informujemy, że wystawa pod tytułem „Piłka nożna i jej siedlecka historia” została objęta patronatem przez prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pana Andrzeja Kraśnickiego. Prezes PKOL oraz reprezentująca instytucję pani Hanna Starzyńska zwrócili uwagę na bogatą historię futbolu na terenie Siedlec, podkreślając jednocześnie zasadność organizacji wystawy i chęci przybliżenia dotychczasowych dziejów piłki nożnej mieszkańcom Siedlec – mówi Grzegorz Koprukowiak.

Wystawa o historii futbolu i siedleckiej Pogoni pod patronatem prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

i

Autor: fot. MKP Pogoń Siedlce

Historia wielokrotnie połączyła siedlecką Pogoń z warszawską Legią. Z Pogonią związani byli przez laty Legioniści – Henryk Apostel, który trenował biało-niebieskich oraz Janusz Żmijewski, który był jej zawodnikiem. Szczególne miejsce w historii siedlecko-warszawskich relacji posiada niewątpliwie Artur Boruc, który swoje pierwsze kroki stawiał w Pogoni, stając się następnie jedną z ikon Legii. Dziś tradycja dobrych relacji pomiędzy Legią a Pogonią kontynuują tacy zawodnicy jak Maciej Rosołek i Igor Strzałek oraz Maciej Kikolski – bramkarz Wojskowych, który w obecnym sezonie jest wypożyczony do Siedlec. Organizatorzy inicjatywy odwiedzili zatem także stadion Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie i Muzeum Legii, mieszczące się na terenie obiektu. W wyjątkowej scenerii Muzeum Legii odbyło się spotkanie z panem Adamem Dawidziukiem, który piastuje stanowisko kustosza instytucji stworzonej przez Wiktora Bołbę. Adam Dawidziuk bardzo pozytywnie odebrał informację o powstaniu inicjatywy i zadeklarował współpracę i włączenie Muzeum Legii we wsparcie siedleckiej wystawy. Wśród przekazanych zbiorów znajdzie się wiele pamiątek, świadczących o głębokiej, wspólnej historii. Jak zapowiada zarząd MKP Pogoń Siedlce, w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych spotkań związanych z organizacją wystawy. 28 kwietnia odbędzie się wernisaż ekspozycji w siedzibie Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?