Nauka

Odkrywali potencjał przyszłości w wirtualnej rzeczywistości. Warsztaty Mazowsze - Horyzonty Młodości w siedleckim "Ekonomiku "

2024-03-13 11:59

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Siedlcach odbyły się niezwykłe warsztaty poświęcone nowoczesnym technologiom. Młodzież mogła przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Siedlcach odbyły się  warsztaty związane z nowoczesną technologią i edukacją pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego, przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. Warsztaty Mazowsze - Horyzonty Młodości, które miały miejsce w ramach Transatlantyckiego Dialogu Edukatorów z Europy i USA, przyniosły uczniom możliwość zagłębienia się w świat wirtualnej rzeczywistości.

W dzisiejszych czasach, sztuczna inteligencja stała się nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Podczas warsztatów omówiono, w jaki sposób wykorzystują one AI do analizy danych, personalizacji doświadczeń klientów czy automatyzacji procesów biznesowych. Specjaliści z branży w ciekawy sposób przedstawili, jak zmienia się oblicze dzisiejszego rynku pracy i jakie umiejętności będą niezbędne dla przyszłych pokoleń.

Kolejnym tematem, który poruszono na warsztatach, był sposób, w jaki firmy kreują swój wizerunek w mediach społecznościowych. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki tworzenia treści, zarządzania społecznościami online oraz budowania zaangażowania użytkowników. Praktyczne zajęcia pozwoliły młodym ludziom lepiej zrozumieć, jakie strategie marketingowe są skuteczne w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń podczas warsztatów było przeniesienie się uczniów do wirtualnej stacji kosmicznej za pomocą technologii VR. Tam mogli oni wykonywać zadania, które na co dzień wydają się niemożliwe do realizacji. Korzystając z tabletów graficznych, analizowali również reklamy znanych firm i projektowali dla nich kreatywne posty, ucząc się jednocześnie praktycznych umiejętności związanych z grafiką komputerową.

Nie zabrakło także edukacji przyrodniczej i biologicznej. Dzięki wirtualnej rzeczywistości uczniowie mieli okazję ożywić zwierzęta, obserwować cykl życia żab, a nawet poznawać wymarłe gatunki dinozaurów. Wszystko to dzięki interaktywnym narzędziom, które stają się coraz bardziej popularne w procesie nauczania.

Spotkanie było również doskonałą okazją do podsumowania Transatlantyckiego Dialogu Edukatorów, który łączył projekty uczniowskie z różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Włoch, czy Hiszpanii. Młodzież chwaliła się pięknem Polski, a szczególnie Mazowsza i Siedlec. Odbyła się też debata o języku, literaturze polskiej stanowiących podstawy naszej tożsamości narodowej. Wiele projektów graficznych uczniów znalazło swoje miejsce na kubkach reklamowych, plakatach i innych materiałach promocyjnych, co świadczy o ogromnym sukcesie tej inicjatywy.

Warsztaty Mazowsze - Horyzonty Młodości pokazały, że wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja, może znacznie wzbogacić proces edukacyjny i przygotować młodych ludzi do wyzwań przyszłości. Dzięki zaangażowaniu edukatorów i współpracy międzynarodowej, możliwości dla uczniów stają się coraz bardziej nieograniczone.

Podczas warsztatów nagrody w konkursie wręczyli Dariusz Stopa dyrektor delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, wiceprezydent Siedlec Robert Szczepanik, dr hab. Sławomir Sobieraj, dyrektor Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach,  Adam Olędzki, przedsiębiorca oraz Barbara Adamiak wicedyrektor ZSP 2 w Siedlcach i Monika Olędzka koordynator projektu Mazowsze - Horyzonty Młodości, nauczyciel ZSP 2 w Siedlcach.

Znani ludzie urodzeni w Siedlcach. Sprawdź co o nich wiesz - rozwiąż QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Artur Boruc to piłkarz urodzony w Siedlcach. W którym klubie grał w przeszłości bramkarz?
Artur Boruc