Przedstawiciele siedleckich instytucji i organizacji społecznych z podpisanymi egzemplarzami porozumienia o współpracy

i

Autor: Monika Półbratek Przedstawiciele siedleckich instytucji i organizacji społecznych z podpisanymi egzemplarzami porozumienia o współpracy

Podpisali porozumienie o współpracy, by sprawniej pomagać mieszkańcom Siedlec [FOTO, AUDIO]

2020-09-15 9:30

13 instytucji i organizacji, w tym Miasto Siedlce, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie i Caritas Diecezji Siedleckiej, podpisało wczoraj po południu, 14 września, „Porozumienie o współpracy na rzecz usług społecznych”. Jest ono wynikiem wielu miesięcy współpracy w ramach tzw. Siedleckiej Ścieżki Pomocowej.

Wzajemne wymienianie informacji usprawniło pracę społeczników na rzecz potrzebujących. Podpisane porozumienie ma to przypieczętować: – 13 podmiotów z różnego obszaru, zarówno samorząd terytorialny, organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej – wszyscy wspólnie podpisujemy porozumienie, że chcemy działać, chcemy współpracować, wykorzystywać swój potencjał do stworzenia przede wszystkim katalogu usług społecznych, czyli tego, czego nasi mieszkańcy miasta Siedlce potrzebują. I umieć odpowiadać na te potrzeby. Bo wiadomo, że dopiero nasze działania, które będą zsynchronizowane, dadzą na pewno o wiele większą skuteczność i efektywność w świadczeniu usług naszym mieszkańcom – mówi Agata Ługowska, kierownik Centrum Integracji Społecznej Caritas Diecezji Siedleckiej.

Prezydent Andrzej Sitnik podkreśla, że wszystkie strony porozumienia na pewno nie spoczną na laurach, ale szybko przejdą od słów do czynów: – To nie będzie tylko podpisany dokument. Bo nas interesuje działanie w praktyce, a to tylko formalizuje i pokazuje, że wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby świadczyć te usługi dla osób potrzebujących. Niezależnie od stopnia zapotrzebowania (…) Wszystkim serdecznie dziękuję, cieszę się, że podpisujemy to porozumienie i… przepraszam za kolokwializm: do roboty!

Teraz siedleccy społecznicy będą szukać braków w udostępnianych mieszkańcom usługach pomocowych. Później przygotują kadrę, która ma pomóc te luki wypełnić. Pomoże to w zorganizowaniu lepszej pomocy tu, gdzie jest ona potrzebna, a jednocześnie da pracę osobom bezrobotnym i niezaradnym życiowo, które potrzebują wsparcia w rozpoczęciu aktywnego życia zawodowego. Już teraz niektóre organizacje zauważają konkretne potrzeby i mają nadzieję na uzyskanie pomocy. 

– Realizujemy w Siedlcach nowy projekt, dzienny dom opieki dla osób z chorobami otępiennymi. Liczymy na to, że pozyskamy tutaj odpowiednią kadrę, która nas wesprze. Poza tą kadrą, którą zatrudniamy, taką powiedzmy „z wyższej półki”, czyli profesorów i doktorów, którzy będą się zajmowali pacjentami, będziemy też potrzebowali osób, które będą świadczyły wolontariat i byłyby takimi bezpośrednimi opiekunami osób, które będą przychodziły. Które by im towarzyszyły w spotkaniach, w wyjściach na spacer, w wyjściach do parku. I liczymy na to, że w tym konkretnym projekcie tu ich pozyskamy – mówi Maria Leszczyńska, prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Porozumienie zostało podpisane pomiędzy:

  • Miastem Siedlce,
  • Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej w Warszawie,
  • Caritas Diecezji Siedleckiej,
  • Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach,
  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Siedlcach,
  • Powiatowym Urzędem Pracy w Siedlcach,
  • Mazowiecką Wojewódzką Komendą OHP w Warszawie,
  • Stowarzyszeniem Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku prowadzącym Siedlecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej,
  • Siedlecką Spółdzielnią Socjalną Caritas,
  • Fundacją Żółty Latawiec w Siedlcach,
  • Stowarzyszeniem na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem „Szansa” w Siedlcach,
  • Siedleckim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera,
  • Towarzystwem Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Siedlcach.

Ze względu na to, że porozumienie ma charakter otwarty, mogą nadal do niego dołączać kolejne instytucje i organizacje, które są zainteresowanie nawiązaniem tego rodzaju współpracy. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj opinii siedleckich społeczników o porozumieniu podpisanym pomiędzy różnymi lokalnymi instytucjami i organizacjami. Co umożliwi?
Posprzątali zalew w Siedlcach
Sonda
Jaką przyszłość emerytów w Polsce wolisz: