Powiat siedlecki: edukują lokalną społeczność, by była „Na krok przed depresją”

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Powiedz „NIE” depresji!

Powiat siedlecki: edukują lokalną społeczność, by była „Na krok przed depresją” [AUDIO]

2023-04-05 20:35

Chcą być „Na krok przed depresją”, więc edukują dzieci i młodzież z miasta i powiatu siedleckiego, a także osoby dorosłe. W ramach realizowanej przez cały rok szkolny kampanii profilaktycznej, przedstawiciele Zespołu Oświatowego w Krześlinie zorganizowali 4 kwietnia kolejne z cyklu kilku spotkań edukacyjnych. Tym razem było ono skierowane do specjalistów, którzy pracują z młodzieżą.

POSŁUCHAJ krótkiej relacji ze spotkania dla specjalistów w ramach kampanii profilaktycznej "Na krok przez depresją" w Siedlcach:

– Zorganizowaliśmy już trzeci krok przedsięwzięcia „Na krok przed depresją”. Wystąpili prelegenci: dr Kamila Ługowska, psycholog i sierż. Krzysztof Szczygielski z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Spotkanie było skierowane dla ludzi dorosłych z powiatu siedleckiego. Będą jeszcze kolejne spotkania – informuje Monika Głuchowska, dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie i jedna z organizatorek kampanii. Jak dodaje, takie spotkania i konferencje są bardzo potrzebne lokalnej społeczności: – Przede wszystkim szkoła jest podstawową instytucją, gdzie stosuje się profilaktykę pierwszorzędową. To szkoła ma ogromne znaczenie w zauważeniu pierwszych problemów depresji u swoich uczniów. Dlatego warto podejmować takie przedsięwzięcia, bo warto inwestować w naszą młodzież.

Powiat siedlecki: edukują lokalną społeczność, by była „Na krok przed depresją”

i

Autor: fot. Monika Półbratek

W ramach ostatniego spotkania, które odbyło się 4 kwietnia w auli Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, osoby dorosłe, które na co dzień stykają się z młodzieżą w szkole lub pracy, mogły dowiedzieć się więcej o tym, jak pomóc młodym ludziom, którzy wykazują objawy depresji. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko nauczyciele i pedagodzy, ale także m.in. psychologowie i policjanci:

Spotkaliśmy się tym razem w gronie specjalistów, żeby wymienić się doświadczeniami, by jak najszerzej pomagać osobom dotkniętym zarówno depresją, jak i przemocą rówieśniczą, która również ma na nie ogromny wpływ. Rok 2022 jest rekordowy pod kątem liczby samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, dlatego jest to dla nas bardzo ważne i staramy się jak najbardziej pomóc tym dzieciakom, by tych prób było coraz mniej – podkreśla sierż. Krzysztof Szczygielski z siedleckiej komendy, jeden z prelegentów.

W ramach kampanii profilaktycznej „Na krok przed depresją” wydana została także specjalna publikacja z wierszami młodych ludzi, poświęconymi problematyce zmagania się z różnymi objawami depresji:

Powiat siedlecki: edukują lokalną społeczność, by była „Na krok przed depresją”

i

Autor: fot. Monika Półbratek

To są tomiki przygotowane przez naszych uczniów, będących w klasach od IV do VIII. Po przeprowadzonych warsztatach mogli wykazać się w tym temacie depresji. Wypowiedzieli się twórczo właśnie w postaci wierszy. Jedne są bardziej metaforyczne, inne mniej, ale też wiek dzieci był różny – mówi mgr Agnieszka Płatkowska, nauczycielka języka polskiego w Zespole Oświatowym w Krześlinie i jedna z organizatorek kampanii.

Kolejne spotkanie w ramach kampanii profilaktycznej „Na krok przed depresją” zostanie zorganizowane dla studentów w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Ostatnie, podsumowujące całoroczne działania, będzie otwarte dla uczestników z wszystkich grup wiekowych i odbędzie się w Siedlcach 6 czerwca.

Sonda
Czy martwisz się o swoje dziecko, gdy jest w szkole?