ikona seroczyn

i

Autor: fot. Joanna Soćko Zabytkowa ikona znajduje się w głównym ołtarzu kościoła w Seroczynie

Seroczyn: naukowcy będą badać zabytkową ikonę [AUDIO]

2021-07-06 15:48

Przyjechała do Polski w 1607 roku, ale jej początki sięgają najprawdopodobniej znacznie wcześniejszego okresu. Ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem z kościoła w Seroczynie w powiecie siedlecki trafiła do konserwacji. Badacze mają ustalić m.in. ile dokładnie lat ma jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej wschodniego Mazowsza.

Cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem trafiła do Seroczyna dzięki Aleksandrowi Krzyckiemu. Ówczesny właściciel dóbr seroczyńskich przywiózł ją z Moskwy w czasach tzw. Wielkiej Smuty. Od 1607 roku obraz jest w miejscowej parafii. Obecny kościół to jego trzeci „dom”. Ikona znajduje się w centralnej części głównego ołtarza i jest otaczana szczególnym kultem. Budzi też zainteresowanie wśród historyków sztuki. Niektórzy przypuszczają, że dzieło mogło powstać w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. - Specjaliści wskazują na specjalny kształt oczu i ust Bogurodzicy, które mają przypominać wizerunki z Azji Mniejszej sprzed tysiąca lat, można więc sądzić że powstała w Bizancjum i została uratowana przed zniszczeniem w czasach ikonoklazmu przez wywiezienie na Ruś - mówi ks. Bogdan Potapczuk, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Seroczynie. To jednak tylko hipoteza, która wymaga potwierdzenia. Pomóc w tym mają specjalne badania, którym ikona zostanie poddana.

ikona_2

i

Autor: fot. JS

Dziś (6 lipca) obraz pojechał do Warszawy, gdzie przez kilka najbliższych miesięcy będą się nim zajmować specjaliści. Prace pomogą ustalić ile lat ma dzieło, ale też poprawić jego stan. Ostatnią konserwację ikona przechodziła w latach 70. ubiegłego wieku. - Zostanie przeprowadzona wstępna inwentaryzacja oraz wykonane zdjęcia, w dalszej kolejności koszulka zostanie zdemontowana i podklejone zostaną odspojenia warstwy malarskiej, pobrane będą próbki do badań dla potrzeb przeprowadzenia datowania, potem zostanie przeprowadzone czyszczenie metalu srebrnej sukienki z produktów korozji oraz zabezpieczona jej powierzchnia, obraz będzie oczyszczony z powierzchniowego brudu oraz poddany dezynfekcji i wzmocnieniu… (Więcej o planowanych działaniach i historii obrazu można usłyszeć w materiale audio, który poniżej)

Mówi ks. Bogdan Potapczuk, proboszcz parafii w Seroczynie. POSŁUCHAJ:

Prace konserwatorskie będą kosztować 100 tysięcy złotych. Pieniądze udało się pozyskać od samorządu województwa mazowieckiego oraz Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Pomogły w tym władze gminy Wodynie, na terenie której znajduje się seroczyńska parafia.

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to
Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?