Siedlecka młodzież jest solidarna z Ukrainą i gotowa walczyć w obronie Polski

i

Autor: fot. M.P. Zdjęcie poglądowe

Siedlecka młodzież solidarna z Ukrainą i gotowa walczyć w obronie Polski [SONDA, AUDIO]

2022-02-25 13:51

Młodzież z Siedlec solidaryzuje się z Ukrainą. Wyrazy wsparcia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy płyną także od licealistów. Wśród siedleckiej młodzieży nie brakuje patriotów. W obliczu zagrożenia są gotowi wstąpić do wojska. Niektórzy mają obawy, ale inni podkreślają, że gdyby konflikt Rosji z Ukrainą rozszerzył się na Polskę, to na pewno walczyliby za swoją Ojczyznę.

POSŁUCHAJ SONDY z siedleckimi licealistami. Jakie są ich emocje w związku z agresją Rosji na Ukrainę? Czy się boją? Czy są solidarni z Ukrainą?

– To, co się dzieje, jest smutne, bo uważam, że państwa europejskie, które są w NATO, powinny temu zapobiec. Tak jak w Gruzji w 2008 roku, gdy czterech prezydentów przyjechało do stolicy, a przez to Rosja nie napadła na stolicę Gruzji i wojska się wycofały, bo mieliby problemy z NATO. Teraz moglibyśmy zrobić coś podobnego. Na pewno musimy przyjmować ludzi uciekających z tego kraju i zapewnić im dobrą sytuację. Popieram Ukrainę – mówi Ida Jastrzębska-Pypowska z kl. IIIc z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach.

Gdyby doszło do takiej eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą, w wyniku której także Polska znalazłaby się w niebezpieczeństwie, część młodych ludzi deklaruje chęć wstąpienia do wojska i walki o Ojczyznę.

– Czuję się patriotą i wstąpiłbym do wojska. Słyszałem już komunikat, że nie będzie oficjalnego poboru do wojska, że będzie tylko dla chętnych. Ale jak najbardziej mógłbym tu i teraz iść i walczyć o Polskę. Jest to nasz kraj, my tu wszyscy mieszkamy, jesteśmy razem i powinniśmy o to razem walczyć – mówi Oliwier Kamiński z kl. IIIg.

Choć bycie żołnierzem to nie tyle praca, ile raczej służba Ojczyźnie, jest ona odpowiednio wynagradzana. Po szkoleniu podstawowym kandydat do dobrowolnej służby wojskowej złoży przysięgę i przejdzie do zawodowej służby, w której będzie zarabiać ok 4,4 tys. zł miesięcznie. 

Więcej wypowiedzi siedleckiej młodzieży z „Katolika” można usłyszeć w załączonym nad artykułem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę, a jeśli nie chce się uruchomić – odtworzyć dźwięk na komputerze, a nie na telefonie).